Na Ukrajinu začal přijíždět nový balíček amerických zbraní. Další pomoc je na cestě

Americký ministr zahraničí Antony Blinken na úterním setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě prohlásil, že na Ukrajinu už začal přijíždět nový balíček amerických zbraní a další dodávky jsou na cestě. UVedla to agentura Reuters.

Blinken dodal, že příchozí pomoc pro Kyjev bude mít velký význam v boji proti pokračující ruské agresi. Ujistil zároveň ukrajinského prezidenta, že USA jsou připraveny pomoci Kyjevu, aby se časem "postavil na vlastní nohy ekonomicky, vojensky a demokraticky" .

Zelenskyj ocenil "klíčovou" pomoc od Spojených států a zdůraznil největší deficit země - protivzdušnou obranu. Ukrajinský prezident Blinkenovi řekl, že jeho země potřebuje dvě baterie protivzdušné obrany pro město Charkov na severovýchodě země, které je vystaveno ruským náletům.

Blinken přijel do Kyjeva v úterý na předem neohlášenou návštěvu. "Vrátil jsem se dnes do Kyjeva, abych potvrdil naši neotřesitelnou podporu pro Ukrajinu, bránící svou svobodu vůči ruské agresi," napsal ministr na sociální síti X.

Jde o jeho čtvrtou návštěvu Kyjeva od začátku ruské invaze v únoru 2022. Americký Kongres před několika týdny schválil nový balík pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 61 miliard dolarů, kterému však předcházela několikaměsíční jednání a neshody.

Ukrajina by navíc mohla příští měsíc dostat první stíhačky F-16. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vysoce postavený zdroj z ukrajinské armády. Zdroj však nekonkretizoval, které země letadla poskytnou.

Několik zemí včetně Dánska, Nizozemska, USA a Norska se zavázalo darovat Ukrajině desítky stíhaček F-16 k posílení její protivzdušné obrany. Podle dohod měl Kyjev první stroje dostat letos v létě po ukončení výcviku ukrajinských pilotů.

Kyjev již dlouho požaduje dodání stíhaček F-16, které by mu pomohly čelit ruské vzdušné převaze. V médiích se již objevily nepotvrzené informace, že prvních šest ze 45 amerických stíhaček F-16, které západní spojenci slíbili poskytnout Ukrajině, by tam mohlo dorazit v červenci.

Původně se spekulovalo, že stíhací letouny F-16 slíbené Západem mohly být na Ukrajině už loni. Uvedl to server Newsweek poté, co si Kyjev připsal řadu významných vítězství proti ruské armádě ve vzduchu i na moři.

Západní spojenci přislíbili Kyjevu moderní tryskáče F-16 vyrobené v USA už před mnoha měsíci, dlouho ale nebylo známo, kdy přesně letadla ovládnou ukrajinské nebe.

Kyjev se dožadoval tryskáčů, které by posílily schopnost Ukrajiny bojovat proti ruské dominanci na obloze a podnikat další údery na klíčové ruské cíle. Letouny F-16 jsou vybaveny modernější avionikou a radary a jsou navrženy tak, aby odpalovaly zbraně standardu NATO, které Ukrajina používala se svými staršími proudovými letouny ze sovětské éry.

První ukrajinští piloti měli výcvik na amerických stíhačkách F-16 v USA dokončit už loni. Po dokončení výcviku v USA by ale měli projít ještě výcvikem NATO v Evropě a před nasazením stíhaček do akce musí absolvovat i výcvik zaměřený na údržbu letounů.

Spojené státy už dříve schválily předání dánských a nizozemských stíhaček F-16 Ukrajině, aby jí umožnily efektivněji se bránit před ruskou agresí, ale až po absolvování výcviku ukrajinskými piloty, kteří se naučí ovládat tato letadla.  

Související

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Antony Blinken

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 24 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 42 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy