NATO oficiálně vyvěsilo vlajku Švédska. V kritických chvílích pro naši bezpečnost, řekl Stoltenberg

Před budovou sídla Severoatlantické aliance v Bruselu v pondělí krátce po poledni slavnostně vztyčily vlajku Švédska, které se oficiálně stalo 32. členským státem NATO ve čtvrtek 7. března.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v krátké promluvě přivítal Švédsko v "těchto kritických chvílích pro naši bezpečnost". Švédsko jako členská země podle něj učiní Alianci silnější a bezpečnější.

"Vstup Švédska ukazuje, že dveře NATO zůstávají otevřené a každá země musí mít možnost vybrat si svou cestu," prohlásil Stoltenberg s tím, že za tento princip Ukrajina bojuje přímo na frontě proti ruské armádě.

Kristersson poznamenal, že Švédsko se na členství v Alianci připravovalo celá desetiletí a zvláště během uplynulých dvou let, od kdy si spolu s Finskem podalo přihlášku o vstup v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

Zdůraznil, že Švédsko se účastnilo programu spolupráce s Aliancí v rámci nečlenských států Partnerství za mír od zahájení tohoto projektu v roce 1994 a od té doby absolvovalo s členy NATO mnoho společných vojenských cvičení. "Po ruské invazi bylo pro nás členství v NATO jediným rozumným krokem," konstatoval.

Podle Kristerssona má Švédsko, které se nachází na "územní křižovatce severní Evropy", potenciál posílit Alianci díky své silné armádě, která operuje na souši, moři i ve vzduchu, a také díky modernímu vojenskému průmyslu. Upozornil, že Švédsko zdvojnásobilo svůj obranný rozpočet a od letošního roku přesahuje dvě procenta HDP.

Švédsko oficiálně vstoupilo do NATO ve čtvrtek 7. března, kdy byl přístupový protokol ratifikován všemi členskými státy a uložen na americkém ministerstvu zahraničních věcí, které má roli kustoda Severoatlantické smlouvy. Příslušné dokumenty pak osobně převzal americký ministr zahraničí Antony Blinken od švédského premiéra Kristerssona. 

Související

Jens Stoltenberg, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Jaderné zbraně na hrancích s Ruskem? Stoltenberg prozradil jeho plány do budoubna

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg přivítal Švédsko jako 32. člena Aliance krátce před plánovaným ceremoniálem vztyčení švédské vlajky před budovou sídla NATO v Bruselu v pondělí. Společně se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem potvrdili, že NATO nemá v plánu umístit stálé základny ani jaderné zbraně ve Švédsku.

Více souvisejících

Švédsko NATO

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy