Spojené státy údajně požádaly Libanon, aby jednostranně vyhlásil příměří s Izraelem, a otevřel tak cestu k obnovení mírových rozhovorů mezi izraelskou armádou a libanonským militantním hnutím Hizballáh.
Tuto informaci v pátek zveřejnila agentura Reuters s odkazem na zdroje blízké libanonské vládě a diplomatům. Libanonský premiér Nadžíb Míkátí však tuto zprávu popřel, a potvrdil, že jeho vláda žádá zastavení palby na obou stranách konfliktu.
Americký diplomat Amos Hochstein měl dle zdrojů tento týden libanonskou žádost o příměří tlumočit přímo v Izraeli, kde probíhala jednání v rámci intenzivní snahy USA o diplomatické řešení konfliktu.
Premiérova kancelář však uvedla, že výzvu k jednostrannému příměří Libanon neobdržel a trvá na požadavku, aby obě strany dodržovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 1701, která ukončila konflikt mezi Libanonem a Izraelem v roce 2006. Rezoluce stanoví, že by mělo být respektováno příměří na obou stranách a dodržována příslušná bezpečnostní opatření.
Americké velvyslanectví v Bejrútu na žádost o komentář nereagovalo, ale USA údajně doufají, že Libanon převezme iniciativu a přispěje k ukončení násilí, zejména s ohledem na fakt, že Izrael pokračuje v útocích na jihu Libanonu, kde zničil významnou část infrastruktury a kde při operacích zemřela většina vedení Hizballáhu.
Libanonské ozbrojené síly se do konfliktu mezi Hizballáhem a Izraelem nezapojily, protože je Hizballáh nezávislou politickou a vojenskou skupinou s vlastní strukturou. Konflikt začal, když Hizballáh začal před rokem v reakci na izraelské operace v Pásmu Gazy střílet rakety na izraelské vojenské základny. Jakékoliv jednání o příměří proto závisí na rozhodnutí Hizballáhu, který má výrazný politický vliv a jeho členové jsou zastoupeni v libanonské vládě i parlamentu.
Diplomatická jednání se zatím vedou prostřednictvím Nabího Barrího, předsedy libanonského parlamentu a blízkého spojence Hizballáhu, který je v kontaktu se zástupci této skupiny.
Související
Evropský parlament se chystá k zásadnímu kroku. Chce zastavit obchodní dohodu s USA, píše BBC
Z Trumpova „šílenství“ není návratu, obává se Evropa. Zvažuje náhradu NATO, bez USA s Ukrajinou
USA (Spojené státy americké) , libanon , Izrael
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
včera
Reshtenko se postaral o první krasobruslařskou medaili pro Česko z ME po 13 letech
včera
Polární záře podruhé. Šance je i dnes, upozornili meteorologové
včera
Na ME v rychlobruslení zajela Zdráhalová životní výkony. Ke stříbru přidala i zlato
včera
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
včera
Stubb: Napětí kolem Grónska poleví do konce tohoto týdne
včera
Evropský parlament se chystá k zásadnímu kroku. Chce zastavit obchodní dohodu s USA, píše BBC
včera
Co odhalily SMS evropských lídrů, které Trump zveřejnil?
včera
Proč není Zelenskyj na Světovém ekonomickém fóru? Oznámil, že do Davosu přijde pod jednou podmínkou
včera
Politico: Myšlenka náhrady za NATO naráží na první problémy
včera
V Davosu to vře. Trump si z lidí dělá blázny, ví, že se mu smějete, vaše reakce je trapná, vmetl Evropě Newsom
včera
Evropský pohár trpělivosti přetekl. Vydírat se nenecháme, vzkazuje Evropa Trumpovi
včera
Světové ekonomické fórum začalo. Von der Leyenová v úvodním projevu nešetřila Trumpa
včera
Zelenskyj oznámil zásadní inovaci protivzdušné obrany. Ukrajina chystá anti-dronový dóm
včera
Pochválí se za bystrost a obratem usne. Co se děje se zdravím Trumpa?
včera
Střelba v Chřibské se vyšetřuje jako vražda. Policisté zřejmě zasáhli zraněnou ženu
včera
Nechápu, co děláš s Grónskem, napsal Macron Trumpovi. Ten mu pohrozil obřím clem na víno
včera
Z Trumpova „šílenství“ není návratu, obává se Evropa. Zvažuje náhradu NATO, bez USA s Ukrajinou
včera
Cesta zpět už neexistuje, řekl Trump Ruttemu o Grónsku. Pak zveřejnil mapu Kanady s vlajkou USA
Americký prezident Donald Trump spustil na své sociální síti Truth Social novou vlnu diplomatických útoků i překvapivých odhalení. Během jediné noci stihl informovat o telefonátu s šéfem NATO, ohlásit summit o Grónsku v Davosu, zveřejnit soukromou zprávu od Emmanuela Macrona a znovu se opřít do Británie kvůli její „hlouposti“ v Indickém oceánu.
Zdroj: Libor Novák