Rusko podniklo dosud největší letecký útok na Ukrajinu od začátku invaze. Terčem bylo především město Luck, kde podle úřadů ohrozilo civilisty přes 50 dronů a raket. Útoky zasáhly i Kyjev a další města. Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila stovky dronů a střel. Do pohotovosti byly uvedeny i polské stíhačky. USA už včera kvůli silným útokům oznámily dodávky nových zbraní. Prezident Donald Trump v úterý prohlásil, že Ukrajinci se „musí umět bránit“.
Starosta města Ihor Poličšuk útok označil za „nejmasivnější“ proti městu od začátku války. „Na území jednoho z garážových družstev došlo k požáru a poškození garáží a k požáru na území jednoho z podniků. Zbytek škod se vyšetřuje,“ doplnil podle serveru Kyiv Post. „Zatím nejsou hlášeny žádné oběti. Naše čest, úcta a vděčnost patří protivzdušné obraně. Pokud obdržím nové informace, budu vás neprodleně informovat,“ poznamenal Poliščuk.
Útok přišel uprostřed širší vlny úderů po celé Ukrajině. Ukrajinské úřady však informovaly, že hlavní směr ruského útoku byl jasně zaměřen na Luck a širší Volyňskou oblast. Výbuchy ale byly zaznamenány rovněž v ukrajinské metropoli. „Ruské drony útočí na centrum města a protivzdušná obrana sestřeluje cíle,“ uvedl starosta Kyjeva hlavního města Vitalij Kličko.
Podle serveru Kyiv Independent nasadilo Rusko během útoku až 728 bezpilotních letounů íránské výroby typu Šahíd a návnadových prostředků. Kromě toho na Ukrajinu dopadlo sedm řízených střel typu Kh-101 nebo Iskander-K a šest hypersonických střel Kinžal.
Ukrajinské letectvo uvedlo, že se mu podařilo sestřelit 296 dronů a všech sedm řízených střel. „Zbylých 415 dronů zmizelo z radarů,“ upřesnilo letectvo. Raketový poplach trval několik hodin, podle informací letectva až sedm. Již v úterý večer ukrajinská armáda varovala, že z letiště Savaslejka v ruském Nižním Novgorodu vzlétly stíhačky MiG-31, což vyvolalo plošné varování před raketovým útokem po celé Ukrajině.
Na situaci reagovalo i Polsko, jehož vzdušné síly uvedly, že došlo k nasazení stíhaček k ochraně vzdušného prostoru. „Pozor, v souvislosti s útokem Ruské federace na objekty na území Ukrajiny začaly v našem vzdušném prostoru operovat polské a spojenecké letecké síly,“ informovalo polské letectvo na síti X. Dodalo, že „byly nasazeny všechny dostupné síly a prostředky“, včetně stíhacích dvojic, pozemních systémů protivzdušné obrany a radiolokačních jednotek, které byly uvedeny do nejvyšší pohotovosti.
Americký prezident Donald Trump v noci na úterý oznámil, že Spojené státy pošlou Ukrajině další zbraně. „Pošleme další zbraně. Musíme. Musí se umět bránit. Jsou velmi tvrdě zasaženi,“ řekl prezident s tím, že půjde především o obranné systémy. „V tom chaosu umírá tolik lidí,“ dodal.
Obrat v postoji přišel po pátečním ruském raketovém a dronovém útoku, který toho času byl největší jednorázovou salvou od začátku války v roce 2022. Útok následoval jen několik hodin po telefonátu mezi Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Upřímně řečeno, jsem zklamán, že prezident Putin nepřestal,“ uvedl Trump. Naopak, pozdější hovor s ukrajinským lídrem Volodymyrem Zelenským označil za „velmi důležitý a plodný“.
Další masivní útok proti ukrajinským městům přišel v pondělí ráno. „Během noci a rána probíhaly v Doněcké a Dněpropetrovské oblasti záchranné operace. V Charkově se odklízejí trosky po útoku na obytné domy. 27 lidí bylo zraněno, včetně tří dětí. Nejmladší, dívka, má pouhé tři roky. Tři lidé byli hospitalizováni. Bohužel v Oděse došlo k jedné smrtelné oběti,“ napsal Zelenskyj na sociální síti X.
„Rusové vyslali proti Ukrajině 101 dronů, většina z nich byly rusko-íránské ‚šahídy‘. Zasaženo bylo mnoho regionů a dnes ráno opět znějí sirény kvůli útočícím dronům. Celkem bylo za poslední týden vysláno kolem 1 270 dronů, 39 raket a téměř tisíc naváděných bomb,“ doplnil ukrajinský prezident.
Související
Rusko provedlo rozsáhlý útok na Ukrajinu. Mezi mrtvými jsou i děti
Proč Ukrajina cílí na "ruský Amazon"? Pádem největšího dlužníka v zemi chce rozpoutat dominový efekt
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Počasí hraje zásadní roli. V Česku nastane nejhorší stav za čtyři roky
včera
Knížakovi bude na pohřbu mluvit i bývalý prezident Klaus
včera
V Jablonci došlo k napadení dvou žen. Policisté se obrátili na veřejnost
včera
Dvě pošty přepadl muž, který si měl jít sednout za mříže
včera
Policie posílí bezpečnostní opatření na Prague Pride, oznámil Metnar
včera
Pavel bude mít nového spolupracovníka. Mění se ředitel zahraničního odboru
včera
První Čech přeplaval La Manche před 55 lety. Po několika letech si to zopakoval
včera
Zemřel divadelní režisér František Laurin, otec známé herečky
včera
Ebola se stává stále větší hrozbou. Šíří se nejrychleji v historii
včera
Putinova hlásná trouba ve Francii skončila. Paříž vyhostila bývalou šéfku proruské televize
včera
Nová data: Do španělské exklávy už dorazilo 60 tisíc migrantů. Téměř polovina se vrátila do Maroka
včera
Babiš vyzval k uzavření Schengenu pro Španělsko. Macinka by volil mírnější postup
včera
Evropa se bojí přílivu uprchlíků. Francie posiluje hraniční kontroly, Itálie žádá pro Španělsko stopku v Schengenu
včera
Na bojišti nemají šanci, pořád chtěli jen přestávky na kávu, říkají po společném cvičení s NATO ukrajinští vojáci
včera
Přijde změna počasí. Meteorologové varují před bouřkami
včera
Souboj titánů: Jak se liší přístup nejdražších firem světa k AI?
včera
Macinka odvolal šéfku Českých center Pánek Jurkovou
včera
Do španělské enklávy dorazilo za jediný den na 50 tisíc migrantů. Zdravotnictví zkolabovalo
včera
Masivní lesní požáry dál spalují Evropu. Podle vědců budou stále častější
včera
Proč Írán ukončil klid na Blízkém východě a zahájil překvapivý útok?
Teherán ukončil několik dní relativního klidu na Blízkém východě a zahájil překvapivý útok, který zásadně proměnil dosavadní dynamiku bojů. Místo běžné reakce na předchozí americký úder se Írán rozhodl obnovit konflikt z vlastní iniciativy. Tímto krokem dal jasně najevo svou rostoucí ochotu využívat vojenskou sílu k utváření dalšího průběhu války podle vlastních podmínek.
Zdroj: Libor Novák