Německo čelí náporu hybridních hrozeb z Ruska, Íránu a Číny

Špionážní a kybernetické hrozbami jsou pro Německo rostoucím problémem. Varovala před tím tamní ministryně vnitra Nancy Faeserová s odvoláním na zprávu o ochraně ústavy za rok 2023.

Německá ministryně vnitra s touto informací přišla během představení zprávy o ochraně ústavy za rok 2023. „Ohrožení naší demokracie ze strany špionáže, sabotáže, dezinformací a kybernetických útoků dosáhlo nové dimenze,“ varovala.

Kreml nyní výrazně posiluje svou hybridní aktivitu. „Rusko upravilo svou zpravodajskou strategii po vyhoštění svých diplomatů z Německa v roce 2023,“ přiblížila německá ministryně.

Ruská aktivita se dotkla také domovské strany kancléře Olafa Scholze. „Dalekosáhlá kybernetická útočná kampaň v roce 2023 byla namířená proti vysoce hodnotným cílům v podnikání a politice, včetně výkonného výboru strany SPD,“ doplnil ministryni prezident německého úřadu pro ochranu ústavy Thomas Haldenwang. Tento úřad je německá zpravodajská agentura.

Server Politico navíc upozornil, že velkou míru aktivity vykázaly kromě ruských také íránské a čínské zpravodajské sítě. „Činnost íránských zpravodajských služeb se zaměřila na sledování íránských opozičních skupin a jednotlivců po rozsáhlých protestech proti režimu v loňském roce,“ cituje uznávaný zpravodajský portál zprávu německé vlády.

„Ačkoli sledování osob v exilu bylo také klíčovým cílem čínské zpravodajské špionáže v Německu, Peking zaměřil své špionážní aktivity také na shromažďování informací v oblasti výzkumu, obchodu a politiky,“ líčí zpráva.

Do toho Berlín řeší domácí hrozby extremismu. „Počet trestných činů spáchaných extremisty se v roce 2023 zvýšil na 39 433, čímž dosáhl historického maxima.“ Samotný počet pravicových extremistů se zvýšil o bezmála dvě tisícovky na 40 600. Levicových extremistů přibylo o pět stovek na 37 000 osob.

Počet osob spojených s islamistickým terorismem se prakticky nezměnil. „Samotná hrozba islamistického terorismu se zvýšila po útoku Hamásu a dalších militantních skupin sídlících v Gaze na Izrael 7. října a následné válce v této enklávě,“ uzavírá zpráva.

Faeserová následně dodala, že „německá demokracie je sice silná, ale dostává se pod značný tlak“. „Celková bezpečnostní situace je a zůstává napjatá. Je jasné, že se nenecháme zastrašit,“ zdůraznila šéfka německého resortu vnitra podle serveru Deustche Welle.

Související

Více souvisejících

Německo Kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 minutami

před 40 minutami

před 58 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy