Německo poskytne Ukrajině dělostřelecké náboje za půl miliardy eur

Německo poskytne Ukrajině 180 000 dělostřeleckých nábojů v hodnotě 576 milionů eur jako součást české iniciativy nákupu munice pro Ukrajinu, uvedlo v úterý německé ministerstvo obrany.  

Ukrajina potřebuje doplnit zejména zásoby dělostřelecké munice více než dva roky po začátku ruské invaze. Obě strany se intenzivně ostřelují převážně na statických zákopových pozicích podél 1000 kilometrů dlouhé frontové linie.

Ministr obrany Boris Pistorius minulý měsíc oznámil, že Německo poskytne Ukrajině pomoc v hodnotě 478 milionů eur, která však nepatří do rámce české iniciativy. "Celková hodnota obou podpůrných opatření přesahuje jednu miliardu eur," uvedl mluvčí ministerstva pro agenturu Reuters.

Kromě Německa se ke české iniciativě připojují i další země. Česko za tyto finanční prostředky nakoupí statisíce kusů munice pro Ukrajinu ze zemí mimo Evropskou unii.

Francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu minulý týden oznámil, že Francie poskytne Ukrajině, která čelí rozsáhlé ruské vojenské agresi po dobu více než dvou let, stovky starých obrněných vozidel a nové střely země-vzduch. 

Tuto informaci poskytl deníku La Tribune. Lecornu uvedl, že prezident Emmanuel Macron po telefonickém hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským požádal ministerstvo obrany, aby připravilo další vojenskou pomoc, která zahrnuje i starší, ale stále funkční francouzské vybavení.

"Ukrajinská armáda potřebuje bránit velmi dlouhou frontovou linii, což vyžaduje obrněná vozidla. To je naprosto klíčové pro mobilitu vojska a je to součástí ukrajinských požadavků," uvedl francouzský ministr obrany.

Francie plánuje poskytnout Ukrajině stovky obrněných vozidel VAB letos nebo na začátku příštího roku. Tyto obrněné transportéry byly uvedeny do provozu ke konci 70. let minulého století a Francie je postupně nahrazuje novými víceúčelovými vojenskými transportéry.

Lecornu také informoval, že Francie se chystá dodat Ukrajině novou várku raket země-vzduch Aster 30 do systémů protivzdušné obrany SAMP/T, které již dříve poskytla této zemi.

Rakety Aster 30 jsou schopny zachytit bojové letouny, drony a střely s plochou dráhou letu v dosahu 120 kilometrů. "Ukrajina naléhavě potřebuje lepší pozemní protivzdušnou obranu," zdůraznil Lecornu a upozornil, že Rusko zesiluje své útoky na ukrajinské civilisty a infrastrukturu.

Francouzský ministr obrany rovněž informoval deník, že požádal vládní agenturu pro nákup vojenského materiálu, aby předložila návrhy na urychlení produkce střel Aster, které vyrábí evropská společnost MBDA.

Tyto střely jsou také nasazovány ve středozemním moři, kde francouzské fregaty chrání námořní dopravu před útoky jemenských povstalců Húsíů, kteří jsou podporováni Íránem a ovládají velkou část západního Jemenu. Od listopadu loňského roku se Húsíové pokoušejí útočit na nákladní lodě v Rudém moři a Adenském zálivu.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

Více souvisejících

válka na Ukrajině zbraně Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 28 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

Doutná další konflikt? OSN znepokojuje dění na Západním břehu Jordánu

Organizace spojených národů (OSN) vyjádřila v úterý vážné znepokojení v souvislosti s eskalujícím násilím na Západním břehu Jordánu a požádala izraelské bezpečnostní složky, aby okamžitě přestaly podporovat útoky tamních židovských osadníků vůči Palestincům. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy