Německo poskytne Ukrajině dělostřelecké náboje za půl miliardy eur

Německo poskytne Ukrajině 180 000 dělostřeleckých nábojů v hodnotě 576 milionů eur jako součást české iniciativy nákupu munice pro Ukrajinu, uvedlo v úterý německé ministerstvo obrany.  

Ukrajina potřebuje doplnit zejména zásoby dělostřelecké munice více než dva roky po začátku ruské invaze. Obě strany se intenzivně ostřelují převážně na statických zákopových pozicích podél 1000 kilometrů dlouhé frontové linie.

Ministr obrany Boris Pistorius minulý měsíc oznámil, že Německo poskytne Ukrajině pomoc v hodnotě 478 milionů eur, která však nepatří do rámce české iniciativy. "Celková hodnota obou podpůrných opatření přesahuje jednu miliardu eur," uvedl mluvčí ministerstva pro agenturu Reuters.

Kromě Německa se ke české iniciativě připojují i další země. Česko za tyto finanční prostředky nakoupí statisíce kusů munice pro Ukrajinu ze zemí mimo Evropskou unii.

Francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu minulý týden oznámil, že Francie poskytne Ukrajině, která čelí rozsáhlé ruské vojenské agresi po dobu více než dvou let, stovky starých obrněných vozidel a nové střely země-vzduch. 

Tuto informaci poskytl deníku La Tribune. Lecornu uvedl, že prezident Emmanuel Macron po telefonickém hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským požádal ministerstvo obrany, aby připravilo další vojenskou pomoc, která zahrnuje i starší, ale stále funkční francouzské vybavení.

"Ukrajinská armáda potřebuje bránit velmi dlouhou frontovou linii, což vyžaduje obrněná vozidla. To je naprosto klíčové pro mobilitu vojska a je to součástí ukrajinských požadavků," uvedl francouzský ministr obrany.

Francie plánuje poskytnout Ukrajině stovky obrněných vozidel VAB letos nebo na začátku příštího roku. Tyto obrněné transportéry byly uvedeny do provozu ke konci 70. let minulého století a Francie je postupně nahrazuje novými víceúčelovými vojenskými transportéry.

Lecornu také informoval, že Francie se chystá dodat Ukrajině novou várku raket země-vzduch Aster 30 do systémů protivzdušné obrany SAMP/T, které již dříve poskytla této zemi.

Rakety Aster 30 jsou schopny zachytit bojové letouny, drony a střely s plochou dráhou letu v dosahu 120 kilometrů. "Ukrajina naléhavě potřebuje lepší pozemní protivzdušnou obranu," zdůraznil Lecornu a upozornil, že Rusko zesiluje své útoky na ukrajinské civilisty a infrastrukturu.

Francouzský ministr obrany rovněž informoval deník, že požádal vládní agenturu pro nákup vojenského materiálu, aby předložila návrhy na urychlení produkce střel Aster, které vyrábí evropská společnost MBDA.

Tyto střely jsou také nasazovány ve středozemním moři, kde francouzské fregaty chrání námořní dopravu před útoky jemenských povstalců Húsíů, kteří jsou podporováni Íránem a ovládají velkou část západního Jemenu. Od listopadu loňského roku se Húsíové pokoušejí útočit na nákladní lodě v Rudém moři a Adenském zálivu.

Související

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině

Představitelé amerického Pentagonu varovali, že budoucí vojenská pomoc Ukrajině již nemůže stát primárně na bedrech Spojených států. Elbridge Colby, nejvyšší úředník Pentagonu pro strategii, na setkání kontaktní skupiny v Berlíně zdůraznil, že Evropa musí urychleně převzít hlavní odpovědnost za obranu vlastního kontinentu. Podle jeho slov není tento krok otázkou volby, ale strategickou nutností, protože dosavadní čerpání omezených amerických zásob je nadále neudržitelné.
Ukázka moderní ukrajinské vojenské techniky

Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů

Válka dronů dosáhla historického milníku, který zásadně mění povahu moderního válčení. Minulý týden svět poprvé sledoval, jak útok bezpilotních strojů a pozemních robotů dokázal dobýt nepřátelské pozice bez přímé účasti lidské síly. Tento úspěch ukrajinské armády proti ruskému opěrnému bodu komentoval prezident Volodymyr Zelenskyj slovy, že „budoucnost je zde“. Tento technologický průlom přišel jako šok pro Moskvu, která se dlouho domnívala, že díky íránské podpoře v technologii dronů dominuje.

Více souvisejících

válka na Ukrajině zbraně Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

Markéta Vondroušová

Tenistce Vondroušové hrozí velký problém. Může dostat až čtyřletý trest

Nedávno se představila v rámci kvalifikace Poháru Billie Jean Kingové proti Švýcarkám a jednalo se o jeden z mála jejích startů v tomto roce, protože se v předešlé době trápila se zraněním ramene. Už to tak tovypadalo, že vítězka Wimbledonu z roku 2023 Markéta Vondroušová se pomalu začne vracet do pravidelného zápasového kolotoče, jenže nyní přišla nečekaná rána. České reprezentantce hrozí až čtyři roky zákazu činnosti poté, co vyšlo najevo, že loni v prosinci neodevzdala dopingový vzorek komisařce tak, jak podle pravidel měla.

včera

Daně, ilustrační fotografie.

Daňová přiznání už jsou přijímána jen elektronicky. Čas máte do začátku května

Už ve středu 1. dubna 2026 uplynula základní lhůta pro podání přiznání k daním z příjmů. Nyní je možné podat daňové přiznání už jen elektronicky. Finanční správa zatím eviduje přes 1,6 milionu daňových přiznání. Podíl elektronických podání dosáhl více než 62 %, což potvrzuje pokračující trend digitalizace v oblasti správy daní. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Íránská delegace v Pákistánu

Mírová dohoda s USA je daleko, prozradil Teherán

Mír na Blízkém východě je daleko, zní z Teheránu k průběhu diplomatických jednání se Spojenými státy americkými, jejichž cílem je dosažení trvalé mírové dohody. Írán v sobotu opět uzavřel Hormuzský průliv v reakci na pokračující americkou námořní blokádu. 

Aktualizováno 18. dubna 2026 21:54

18. dubna 2026 20:17

18. dubna 2026 19:04

Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa

Již je jasné, že po letošním mistrovství světa v hokeji nebude na lavičce národního A-týmu pokračovat realizační tým v čele s Radimem Rulíkem. Kouč, který v roce 2024 dokázal s reprezentací po letech vyhrát světový šampionát, jenž se tehdy navíc konal v Praze, minulý měsíc oznámil, že u reprezentace po MS pokračovat nehodlá. Od té doby tak prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Alois Hadamczik hledal Rulíkova nástupce a nakonec je našel. Ve čtvrtek, kdy začala příprava na blížící se světový šampionát ve Švýcarsku, na tiskové konferenci potvrdil, že novými trenéry se od příští sezóny stanou Zdeněk Moták a Pavel Gross.

Zdroj: David Holub

Další zprávy