Kontroly na německé hranici s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem v pátek 15. prosince neskončí. Berlín se je chystá prodloužit nejméně o další dva měsíce, odhalila spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. Možnost prodloužení byla již dříve avizována.
"Dočasné kontroly na našich hranicích s Polskem, Českou republikou a Švýcarskem prodloužím po 15. prosinci nejméně o dva měsíce," řekla Faeserová deníku Rheinische Post s tím, že opatření funguje. "Náš boj proti bezohlednému obchodu převaděčů, kteří brutálně ohrožují lidské životy, je úspěšný," dodala.
Například Sasko v uplynulých dnech deklarovalo, že chce prodloužení nejméně o šest měsíců. Zemský ministr vnitra Armin Schuster (CDU) podle webu Sächsische řekl, že krátkodobý přístup spolkové vlády považuje za špatný. "Nechci každý týden odpovídat na otázku, co se stane, až kontroly vyprší," nechal se slyšet. Na konferenci ministrů vnitra jednotlivých spolkových zemí se chtěl zasadit o větší kontinuitu.
Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí prodloužilo hraniční kontroly kvůli migraci a boji s pašeráky do 15. prosince, policejní opatření podle něj musí pokračovat. Například na hranici s Polskem podle odhadů zabránilo od poloviny října více než tisícovce nelegálních vstupů do země. Berlín musí o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi.
Německo obnovilo kontroly na hranicích se zmíněnými zeměmi 16. října a zároveň prodloužilo kontroly na hranici s Rakouskem, které byly zavedeny již v roce 2015, o dalších šest měsíců.
Důvodem pro tato opatření je nedostatečná účinnost ochrany vnějších hranic EU, což vedlo k přijetí účinných policejních opatření na vnitřních hranicích Německa se sousedními státy.
Kontroly nejsou prováděny na celé délce německých hranic, ale pouze na vybraných místech. V případě hranice s Českem například německá policie provádí kontroly mimo jiné na dálnici mezi Prahou a Drážďany.
Související
Německo se řítí do politického chaosu. Klíčový Merzův člověk obešel zákony, pořídil si dítě z USA
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
Německo , hranice , Policie Německo
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kavinsky rozesmutnil Francii. Smrt producenta komentoval i Macron
před 1 hodinou
Senátoři jsou pro. Rodičovský příspěvek vzroste na 400 tisíc korun
před 2 hodinami
Španělský tisk má jasno. Novým trenérem české reprezentace má být olympijský vítěz
před 3 hodinami
Turek nepřikročí k žalobě na prezidenta. Důvodů je hned několik
před 4 hodinami
Češi se s Knížákem rozloučí v příštím týdnu. Pohřeb s poctami bude v Praze
před 4 hodinami
Nejtragičtější letecká havárie v Československu se stala před 50 lety
před 5 hodinami
Podruhé za léto může být 40 stupňů. Diví se i meteorologové
před 6 hodinami
Macinka ukázal esemesku od prezidenta. Opět řeší nejmenování Turka
před 7 hodinami
Sánchez: Nacházejících 12 hodin bude pro Španělsko klíčových
před 8 hodinami
Válka, kterou nikdo nechtěl. Saúdská Arábie se půl roku snažila vyhnout konfliktu s Íránem, nepovedlo se
před 9 hodinami
Sliboval Ameriku na prvním místě, teď ho nezajímá, co se děje doma. Trump má nejmenší podporu v historii
před 9 hodinami
Zemřel oscarový písničkář Glen Hansard, autor hitu Falling Slowly
před 9 hodinami
Německo se řítí do politického chaosu. Klíčový Merzův člověk obešel zákony, pořídil si dítě z USA
před 10 hodinami
Uzavření Hormuzského průlivu vyvolalo efekt, který nikdy v historii nenastal. Může zdevastovat světové ekosystémy
před 11 hodinami
Počasí: Tropy hrozí v části Moravy i o víkendu. Meteorologové avizují další výstrahu
před 11 hodinami
V Keni začali hromadně umírat sloni. Důvod je pro vědce záhadou
před 11 hodinami
Čínské roboty nechceme. USA zakázaly dovoz humanoidů i robotických psů
před 12 hodinami
Nepeče se jen Evropa. V Indii se nedá dýchat už po ránu, teploty běžně přesahují 44 stupňů
před 13 hodinami
Zeptám se Putina na podporu Íránu, prohlásil Trump. Podle médií ho to ve skutečnosti nezajímá
před 14 hodinami
Proč Ukrajina cílí na "ruský Amazon"? Pádem největšího dlužníka v zemi chce rozpoutat dominový efekt
Kremelská administrativa připustila nutnost státního zásahu na podporu největšího ruského internetového prodejce Wildberries. Společnost přišla o desetinu svých skladovacích kapacit a obrovské množství zboží v důsledku intenzivních ukrajinských dronových útoků. Kyjev zasahuje tuto platformu záměrně s odkazem na její klíčovou úlohu při zásobování ruské armády. Moskva již zahájila debatu o formě pomoci, přičemž představitelé sektoru očekávají využití státních bank k udržení operativního chodu podniku.
Zdroj: Libor Novák