Německo už ví, co stálo za kauzou Taurus. Neobětuji své důstojníky hře Putina, tvrdí Pistorius

Únik nahrávky ze setkání vysoce postavených představitelů německé armády způsobila chyba jednotlivce a Německo má přesto stále důvěru svých spojenců. Prohlásil to v úterý německý ministr obrany Boris Pistorius.

"Stala se vážná chyba, ke které nemělo dojít," uvedl Pistorius na tiskové konferenci. Dodal, že počáteční vyšetřování ukázalo, že komunikační systémy německé armády nebyly poškozeny.

Jeden z účastníků rozhovoru, který byl v dané době na letecké prohlídce v Singapuru, se totiž na setkání připojil přes "nezabezpečené připojení", což vedlo k odposlechu rozhovoru, řekl Pistorius.

Vzhledem k tomu, že se letecké akce v Singapuru zúčastnilo několik vysoce postavených představitelů armád z několika zemí, představovala akce pro ruské zpravodajské služby dobrou příležitost.

Úspěšné odposlech rozhovoru německých důstojníků tak bylo podle Pistoriuse "nahodilým zásahem do černého v rámci širšího přístupu." Ministr dodal, že z incidentu nebudou vyvozeny osobní důsledky. "Neobětuji své nejlepší důstojníky hře (ruského prezidenta Vladimira) Putina." 

Bílý dům v pondělí označil uniklý záznam rozhovoru vysoce postavených představitelů německé armády o válce na Ukrajině za "transparentní pokus" ze strany Ruska zasít rozkol mezi západní spojence Kyjeva. 

"Je to průhledný pokus Rusů pokusit se zasít neshody a pokusit se ukázat rozkol, aby to vypadalo, že Západ není jednotný," uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby.

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova publikovaný rozhovor důstojníků německé armády o možnostech útoku Ukrajiny na cíle v Rusku ukazuje na přímé zapojení západních spojenců do konfliktu. Uvedla to televize RTL.

Manažerka prokremelského média Russia Today (RT) Margarita Simonjanová v pátek zveřejnila 38minutovou zvukovou nahrávku, o které tvrdí, že na ní představitelé německé armády diskutují o vojenských úderech na Krymský poloostrov.

Diskuse zachycené na nahrávce se týkaly možného použití střel Taurus německé výroby ukrajinskými silami a jeho možných důsledků, upřesňuje AFP. Mezi dalšími tématy bylo cílení těmito střelami na klíčový most spojující Ruskem okupovaný Krym s ruskou pevninou nad Kerčským průlivem.

"Je třeba samozřejmě ještě zjistit, zda to v Bundeswehru dělají ze své iniciativy. Pak je otázka, nakolik je Bundeswehr řízen a jak moc to vše kontroluje pan Scholz, nebo zda je to součástí státní politiky Německa," uvedl Peskov.

Moskva již dříve dala najevo, že po Německu bude požadovat vysvětlení. TASS informovala o předvolání německého velvyslance v Moskvě Alexandra Grafa Lambsdorffa na ministerstvo zahraničí.

"Německý velvyslanec byl předvolán (na ruské ministerstvo zahraničí). Samotný (zveřejněný hovor) naznačuje, že v útrobách Bundeswehru se věcně a konkrétně projednávají plány na údery na ruské území," řekl podle ruské agentury Peskov.

Doporučené články

Velvyslanec Lambsdorff německé agentuře DPA řekl, že nešlo o předvolání, ale o schůzku, která byla naplánovaná ještě před zveřejněním rozhovoru důstojníků německého letectva. "Dostal jsem pozvánku na jednání o různých bilaterálních tématech," uvedl bez dalších podrobností.

Německé ministerstvo obrany později potvrdilo, že jeden z interních rozhovorů mezi vysoce postavenými představiteli tamního letectva byl odposloucháván. 

"Podle našeho hodnocení byl zachycen rozhovor v divizi vzdušných sil. V současnosti nejsme schopni s jistotou říci, zda byly provedeny změny v nahrané nebo přepsané verzi, která koluje po sociálních médiích," uvedlo ministerstvo prostřednictvím své mluvčí.

Scholz, který je na návštěvě Říma, zároveň mluvil o "velmi závažné záležitosti". "Proto to bude nyní velmi důkladně, velmi intenzivně a velmi rychle objasněno. Je to i nevyhnutelné," odpověděl německý kancléř na otázku DPA o možných zahraničněpolitických důsledcích pro Berlín.

"Pokud je tento příběh pravdivý, tak to bude velmi problematická záležitost," podotkl pro stanici RND politik ze strany Zelených Konstantin von Notz. Otázkou podle něj je, zda šlo o jednorázový incident, nebo o strukturální bezpečnostní problém. Ozvaly se i hlasy, podle kterých je zveřejnění nahrávky účelové, aby se i takovýmto způsobem zabránilo případnému dodání střel Taurus na Ukrajinu, píše DPA.

Související

Více souvisejících

Německo Boris Pistorius

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 17 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy