Německo uzavřelo čtyři z pěti ruských konzulátů

Německo jako reakci na omezení počtu německých státních zaměstnanců v Rusku na svém území rozhodlo odebrat pracovní povolení čtyřem z pěti ruských konzulátů nacházejících se v Německu.

Mluvčí německého ministerstva zahraničí v Berlíně oznámil, že Německo reaguje na ruské snížení počtu zaměstnanců německých diplomatických misí a dalších organizací, jako je Goetheho Institut, na 350 lidí a v reakci zavírá čtyři ruské konzuláty.

Mluvčí dále dodal, že ruská strana byla o tomto rozhodnutí oficiálně informována 31. května 2023. Německo tedy vyzývá Moskvu, aby do 31. prosince 2023 definitivně ukončila činnost těchto konzulátů. Informoval server Spiegel.

Dodatečně bylo rozhodnuto, že další generální konzulát a ruská ambasáda budou nadále moci pokračovat ve své diplomatické práci. Mluvčí zdůraznil, že toto rozhodnutí je založeno na snaze dosáhnout "strukturální a personální parity" mezi oběma zeměmi.

Současně však Německo plánuje uzavřít tři své konzuláty v Rusku - v Kaliningradu, Jekatěrinburgu a Novosibirsku, přičemž uzavření těchto konzulátů vstoupí v platnost od listopadu tohoto roku. Tímto krokem se snaží Německo reagovat na aktuální situaci a přizpůsobit svou diplomatickou přítomnost v Rusku.

Mluvčí také označil rozhodnutí Ruska za eskalaci napětí. Ve svém prohlášení uvedl: "Toto neodůvodněné rozhodnutí nutí federální vládu, aby se uchýlila k velmi významným škrtům ve všech oblastech naší přítomnosti v Rusku."

Je pravděpodobné, že Moskva přijala toto rozhodnutí jako reakci na pokusy německé vlády odstranit zaměstnance ruských speciálních služeb, kteří se vydávali za diplomaty. Když Německo v dubnu oznámilo odvolání dvouciferného počtu těchto zaměstnanců, ruské ministerstvo zahraničí reagovalo prohlášením, ve kterém označilo jednání Berlína za "nepřátelské akce" a varovalo před možnými důsledky.

Související

Více souvisejících

Německo Rusko Velvyslanectví Ruské Federace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy