Německo jako reakci na omezení počtu německých státních zaměstnanců v Rusku na svém území rozhodlo odebrat pracovní povolení čtyřem z pěti ruských konzulátů nacházejících se v Německu.
Mluvčí německého ministerstva zahraničí v Berlíně oznámil, že Německo reaguje na ruské snížení počtu zaměstnanců německých diplomatických misí a dalších organizací, jako je Goetheho Institut, na 350 lidí a v reakci zavírá čtyři ruské konzuláty.
Mluvčí dále dodal, že ruská strana byla o tomto rozhodnutí oficiálně informována 31. května 2023. Německo tedy vyzývá Moskvu, aby do 31. prosince 2023 definitivně ukončila činnost těchto konzulátů. Informoval server Spiegel.
Dodatečně bylo rozhodnuto, že další generální konzulát a ruská ambasáda budou nadále moci pokračovat ve své diplomatické práci. Mluvčí zdůraznil, že toto rozhodnutí je založeno na snaze dosáhnout "strukturální a personální parity" mezi oběma zeměmi.
Současně však Německo plánuje uzavřít tři své konzuláty v Rusku - v Kaliningradu, Jekatěrinburgu a Novosibirsku, přičemž uzavření těchto konzulátů vstoupí v platnost od listopadu tohoto roku. Tímto krokem se snaží Německo reagovat na aktuální situaci a přizpůsobit svou diplomatickou přítomnost v Rusku.
Mluvčí také označil rozhodnutí Ruska za eskalaci napětí. Ve svém prohlášení uvedl: "Toto neodůvodněné rozhodnutí nutí federální vládu, aby se uchýlila k velmi významným škrtům ve všech oblastech naší přítomnosti v Rusku."
Je pravděpodobné, že Moskva přijala toto rozhodnutí jako reakci na pokusy německé vlády odstranit zaměstnance ruských speciálních služeb, kteří se vydávali za diplomaty. Když Německo v dubnu oznámilo odvolání dvouciferného počtu těchto zaměstnanců, ruské ministerstvo zahraničí reagovalo prohlášením, ve kterém označilo jednání Berlína za "nepřátelské akce" a varovalo před možnými důsledky.
Související
Na válku jsme připraveni. Pokud Rusko napadne NATO, zničíme ho, varuje šéf Luftwaffe
Projekt společné evropské stíhačky se rozpadl. Německo zvažuje tři nové scénáře, Francie chce pokračovat sama
Německo , Rusko , Velvyslanectví Ruské Federace
Aktuálně se děje
včera
Evropa vyzvala Trumpa, aby uspořádal setkání Zelenského s Putinem
včera
Americká rozvědka: Írán získal schopnost kdykoli zablokovat Hormuzský průliv
včera
Ruská válečná loď vystřelila v Lamanšském průlivu směrem k britské jachtě
včera
Ebola v Kongu je smrtící. Zdravotníci oslavují každého vyléčeného pacienta
včera
FBI zmařila atentát na Trumpa. Útočníci měli vtrhnout do Bílého domu
včera
Lodě se ani po uzavření míru do Hormuzského průlivu neženou
včera
Zelenskyj: Rusko si najde způsob, jak cestu Ukrajiny do EU zablokovat
včera
Trump se setkal se Zelenským. Rusko mělo přistoupit na dohodu o ukončení konfliktu, řekl
včera
Nový podvod cílí na řidiče. Ministerstvo radí, aby si lidé dávali pozor
včera
Tragédie v USA. Havaroval bombardér B-52, všichni lidé na palubě zemřeli
včera
Autobus na jihu Čech narazil do viaduktu. Mezi cestujícími jsou zranění
včera
Babiš zhodnotil půlrok vlády. Nechtěli jsme dobu hájení, prohlásil
včera
V Chorvatsku vyprostili tělo čtvrté oběti nedělní tragické nehody
včera
Feriho zřejmě čeká další soud. Žalobkyně se s rozhodnutím nespokojila
včera
Trump možná zveřejní dohodu s Íránem před podpisem, naznačil Vance
včera
Počasí bude o víkendu v Česku tropické, teploty dosáhnou až 35 stupňů
15. června 2026 21:01
Netanjahu příměří nepodpořil. Izrael se chystá na další boje
15. června 2026 19:40
Podepsali jsme dohodu o ukončení války, lodě už proplouvají Hormuzským průlivem, oznámil Trump
15. června 2026 18:24
Pracovníci České televize a Českého rozhlasu vstoupí do stávky
15. června 2026 17:10
Likvidační, zní z ČRo. Chudárek nastínil, kde bude ČT muset škrtat
Schválení vládního návrhu na změnu financování veřejnoprávních médií vyvolalo ostrou reakci ze strany jejich vedení. Generální ředitel České televize Hynek Chudárek i šéf Českého rozhlasu René Zavoral shodně varují, že pokud nová legislativa projde parlamentem, obě instituce se nevyhnou masivnímu propouštění. Podle prvních odhadů by mohlo o práci přijít celkově 450 až 700 zaměstnanců, přičemž obě klíčová média by kvůli zrušení koncesionářských poplatků přišla zhruba o patnáct procent svých dosavadních příjmů.
Zdroj: Libor Novák