Německá vláda dnes představila plán na legalizaci držení a obstarání omezeného množství konopí. Povoleno má být 25 gramů. Od původního konceptu povolení specializovaných obchodů s konopím vláda zatím upustila kvůli sladění s unijními pravidly. Odpůrci legalizace podle agentury DPA i zmírněný návrh legalizace kritizují.
Podle přepracovaného návrhu, který dnes představili ministr zdravotnictví Karl Lauterbach a zemědělství Cem Özdemir, brzy nebude držení marihuany v Německu trestné a obstarání této drogy bude legální. Schvalovací proces v parlamentu má začít ještě tento měsíc. Německo od roku 2017 umožňuje prodej konopí některým pacientům na předpis.
Německá vládní koalice chce umožnit držení až 25 gramů konopí, což podle DPA zhruba odpovídá třem polévkovým lžícím müsli, a z tohoto množství se dají ubalit desítky jointů. Legální má být také vlastní vypěstování až tří konopných rostlinek.
Kromě toho chce vláda umožnit pěstování a prodej drogy v neziskových "konopných klubech" s nanejvýš 500 členy platícími členské příspěvky. Ty budou moci jednotlivým zájemcům prodat "sedm semen nebo pět sazenic" pro vlastní výpěstky, vysvětlil Lauterbach. Dospělý člověk si tu bude moci koupit až 25 gramů marihuany za den a nanejvýš 50 gramů za měsíc. Členství ve více klubech nebude umožněno.
V druhém kroku německé úřady rovněž chystají regionální zkušební projekty prodeje konopí prostřednictvím "komerčních dodavatelských řetězců", řekl Lauterbach.
Původně plánované specializované obchody, v nichž měla být lehká droga na základě licence volně prodávána dospělým osobám jako v některých státech USA, zatím nevzniknou, protože to podle DPA narazilo na odmítnutí ze strany Evropské komise.
Představené základní návrhy jsou jen mezikrokem na cestě k zamýšlené legalizaci konopí. Ještě v dubnu má být první konkrétní návrh příslušného zákona předložen parlamentu.
Související
Kudy unikají citlivé informace z EU? Kremlu donáší německá AfD, obávají se politici
Velrybu zaseklou na mělčině v Německu záchranáři po týdnu vysvobodili. Druhý den uvízla znovu
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
před 1 hodinou
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
před 2 hodinami
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
před 2 hodinami
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
před 3 hodinami
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
před 4 hodinami
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
před 5 hodinami
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
před 5 hodinami
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
před 6 hodinami
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
před 7 hodinami
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
před 7 hodinami
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
před 8 hodinami
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 9 hodinami
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 10 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 10 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 11 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 12 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 13 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 13 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 21 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pogratuloval straně Tisza a jejímu lídrovi Péteru Magyarovi k vítězství v parlamentních volbách prostřednictvím příspěvku na sociálních sítích. Ve svém vzkazu zdůraznil, že za klíčové považuje především to, aby se v budoucí politice obou zemí prosadil konstruktivní přístup.
Zdroj: Libor Novák