Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

Netanjahu kvůli telefonnímu hovoru s Putinem na přibližně padesát minut opustil jednání vlády. Šlo o první rozhovor mezi oběma státníky od poloviny října, protože vztahy mezi Izraelem a Ruskem v posledních týdnech značně ochladly. 

"Premiér vyjádřil nespokojenost s protiizraelskými postoji ruských představitelů při OSN a dalších fórech," uvedla Netanjahuova kancelář v prohlášení. Stojí v něm také, že Tel Aviv vyslovil ostrou kritiku "nebezpečné" spolupráce mezi Ruskem a Íránem. 

O hovoru informovala také prokremelská agentura TASS, která zmínila, že Netanjahu sdělil Putinovi, že jakákoliv země by jednala se stejnou intenzitou jako Izrael, pokud by se stala terčem teroristického útoku.

Web Times of Israel připomněl, že od říjnového začátku konfliktu s teroristickým hnutím Hamás je Izrael opakovaně terčem ruské kritiky, a to i na půdě Rady bezpečnosti OSN. Moskva navíc hostila delegaci Hamásu. 

Netanjahu telefonicky hovořil také s Bidenem, kterému řekl, že probíhající operace izraelské armády v Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy bude pokračovat ještě tři až čtyři týdny, uvedla stanice Channel 13 podle webu Times of Israel. Citovala nejmenované diplomaty.

Americká administrativa očekává, že boje budou poté méně intenzivní a lépe zacílené. Podle zprávy každopádně Biden nestanovil, že Izraelci musí dokončit operaci do konce roku. 

Související

Více souvisejících

Benjamin Netanjahu Vladimír Putin Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Rusko Izrael Hamás

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy