Netanjahu označil ministrova slova o vyhlazení palestinské vesnice za nevhodná

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se dnes snažil zmírnit mezinárodní pobouření ohledně prohlášení svého ministra Bezalela Smotriče. Šéf krajně pravicové strany Náboženský sionismus tento týden na konferenci na adresu palestinské vesnice Huvára uvedl, že je třeba "ji vyhladit". Netanjahu nyní prohlásil, že tato slova byla "nevhodná", uvedla agentura Reuters.

Izraelský premiér nicméně zároveň obvinil cizí mocnosti ze zlehčování palestinského násilí, jako bylo to z 26. února, kdy byli ve vesnici Huvára zabiti dva izraelští bratři. Právě v reakci na jejich smrt zaútočili na vesnici radikální židovští osadníci. Při útoku zahynul jeden Palestinec a více než 100 dalších jich utrpělo zranění.

Na dotaz ohledně víkendového útoku radikálních židovských osadníků na palestinskou vesnici Huvára, Smotrič tento týden ve středu reagoval: "Myslím, že Huváru je třeba vyhladit." Dodal, že to musí udělat "Izrael, ale ne jednotliví lidé". Americká diplomacie označila tyto komentáře za "nezodpovědné a odporné". "Stejně jako odsuzujeme palestinské podněcování k násilí, odsuzujeme i tyto provokativní poznámky, které představují rovněž podněcování k násilí," uvedl tehdy mluvčí ministerstva Ned Price.

"Špatně jsem se vyjádřil," reagoval v sobotu ministr financí Smotrič, který by měl v příštích dnech navštívit Washington. Omluvu nicméně nenabídl. Palestinci na americkou administrativu naléhají, aby Smotriče nepřijala.

"Je důležité, abychom všichni pracovali na zmírnění rétoriky," napsal dnes Netanjahu na twitteru. "Stále ale čekám na odsouzení vraždy bratrů Janivových ze strany palestinské samosprávy. A Izrael rovněž čeká na to, že i mezinárodní společenství bude trvat na tom, aby palestinská samospráva útok odsoudila," dodal izraelský premiér.

Související

Více souvisejících

Benjamin Netanjahu Bezalel Smotrič palestina Izrael

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy