Neutrální Rakousko nakonec poskytne 2 miliony euro na odminování Ukrajiny

Rakouská vláda po intenzivních diskusích oficiálně oznámila poskytnutí finančního příspěvku ve výši 2 miliony euro na odminovací zařízení na Ukrajině. Tuto informaci zveřejnil Ö24.

Rakouský kancléř Karl Nehammer oznámil, že Rakousko poskytne finanční prostředky ve výši 2 miliony euro Mezinárodnímu svěřenskému fondu (ITF). Tyto peníze budou určeny na podporu odminovacích zařízení a budou čerpány ze zahraničního nouzového fondu Ministerstva zahraničních věcí Rakouska.

Kancléř Nehammer zdůraznil, že přestože Rakousko neposílá své vojáky na ukrajinskou půdu v rámci válečné zóny, je připraveno pomoci finančně a podpořit odminování. "Naše stanovisko zůstává nezměněno: Rakouské vojenské jednotky nebudou nasazeny na ukrajinském území v oblasti konfliktu. Avšak jsme připraveni poskytnout finanční podporu odminovacím operacím," uvedl kancléř.

Vicekancléř Werner Kogler vysvětlil, že Rakousko přispívá k ochraně před životu nebezpečnými výbuchy min a „pomáhá zajistit, aby ukrajinské děti mohly opět navštěvovat školky a školy“. "A posilujeme potravinovou bezpečnost tím, že umožňujeme farmářům znovu obdělávat svá pole," řekl Kogler.

V Rakousku proběhla debata ohledně přidělení prostředků na odminování Ukrajiny. Ministryně obrany Claudia Tannerová se postavila proti účasti Rakouska v tomto procesu před ukončením nepřátelských akcí, argumentující porušením ústavní neutrality. Také krajně pravicová Rakouská strana svobody se vyjádřila proti jakékoli účasti Rakouska na pomoci Ukrajině s odminováním.

Naopak rakouský prezident Alexander Van der Bellen vyzval k okamžité pomoci Ukrajině s humanitárním odminováním. Ukrajinská strana se již dříve obrátila na Rakousko s žádostí o pomoc při odminování území, což zmínil i prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém projevu k poslancům dolní komory rakouského parlamentu.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rakousko Ukrajina Karl Nehammer Werner Kogler (rakouští Zelení)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy