Drtivý úder střelami ATACMS proti Rusům. Ukrajinci zničili stíhačky a palivová zařízení, dokládají satelitní snímky

Ukrajinský útok na ruskou leteckou základnu Belbek na okupovaném Krymském poloostrově tento týden zničil tři ruská letadla a palivové zařízení v blízkosti hlavní přistávací dráhy.

Uvedla to v pátek americká společnost Maxar na základě svých satelitních snímků, jak napsala agentura Reuters.

Satelitní snímky pořízené ve čtvrtek ukázaly, že na základně byly zničeny tři stíhačky. Dva stroje  MiG-31 a jeden Su-27, informovala společnost Maxar. Dodala, že jedna stíhačka MiG-29 se zdála být poškozena a vyřazena z bojů na delší čas.

Ukrajina se k útoku na leteckou základnu na Krymu veřejně nepřihlásila. Kyjev však stále častěji podniká dronové a raketové útoky proti strategickým cílům daleko za frontovou linií.

Je známo, že Rusko ponechalo na letecké základně některé stíhačky, které zabavilo Ukrajině během nelegální anexe Krymu v roce 2014, aby sloužily jako uzeměné návnady.

Při ukrajinských úderech byl rovněž zničen sklad paliva poblíž ranveje letiště.

Atesh, proukrajinská partyzánská síť, na aplikaci Telegram uvedla, že druhý úder poškodil sklad dělostřeleckých a raketových zbraní na letišti.

"Bylo také zaznamenáno značné poškození infrastruktury letiště v důsledku sekundárních detonací," uvedla skupina.

Žádný z dostupných satelitních snímků však nepotvrdil, že by byly zničeny sklady munice nebo že by došlo k sekundárním detonacím po výbuchu výbušnin. Píše server The Telegraph.

Satelitní snímky pořízené 1. května společností Planet Labs nad leteckou základnou Belbek rovněž ukázaly, že na rampě bylo k dispozici několik letadel Su-27 a MiG-31. Ta se podílejí na ruských raketových útocích dlouhého doletu proti ukrajinským městům.

Speciální varianta MiGu-31, označovaná jako MiG-31K, nosí nadzvukovou balistickou střelu Kinžal, kterou Moskva používá k útokům na Ukrajinu. Ze snímků však není jasné, zda zničená letadla jsou tohoto typu.

Analytici tvrdí, že pokračující útoky na Belbek znemožní Rusku používat tuto základnu pro budoucí útoky na Ukrajinu.

Poslední raketové útoky představují pro Rusko jednu z největších ztrát letadel od začátku invaze na Ukrajinu.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině balistické strely ATACMS Rusko

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Vyšetřování hrozby teroristického útoku potvrzuje ruskou stopu, uvedl Rakušan ve Sněmovně

Ministr vnitra Vít Rakušan při jednání Poslanecké sněmovny prohlásil, že muž, který se během víkendu pokusil o žhářský útok na autobusy pražské MHD, měl skutečně vazby na Rusko. Občané podle něj mohou být v klidu, vyšetřování ale trvá. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy