O útoku jste věděli týdny dopředu, vzkázaly USA Kremlu. Můžete za něj vy, reaguje Rusko

Tajemník Ruské rady bezpečnosti Nikolaj Patrušev dnes prohlásil, že Spojené státy nesou částečnou odpovědnost za nedávný útok v koncertní hale Crocus City Hall na předměstí Moskvy, který přisuzuje odnoži džihádistické sítě Islámský stát (IS). 

"Tvrdí, že tento teroristický čin nebyl spáchán Kyjevem, ale příznivci radikální islámské ideologie, pravděpodobně členové afghánské odnože IS," uvedl Patrušev na zasedání se svými kolegy ze Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) v Astaně.

"Avšak klíčové je rychle zjistit, kdo za tímto ohavným zločinem stojí a kdo ho financoval. Stopy vedou k ukrajinským tajným službám. Je známo, že režim v Kyjevě není nezávislý, ale plně pod vlivem Spojených států," dodal Patrušev.

Od útoku dne 22. března, který si vyžádal 145 obětí na životech a stovky zraněných, opakovaně ruské úřady včetně prezidenta Vladimira Putina bez důkazů tvrdí, že za ním stojí Ukrajina.

Útok v koncertní hale u Moskvy se odehrál dva týdny poté, co americké velvyslanectví v Rusku vydalo varování před možnými teroristickými útoky na veřejných místech. Američtí občané byli tehdy vyzváni, aby se vyhnuli velkým shromážděním včetně koncertů v Rusku. K varování se tehdy přidaly i Lotyšsko, Jižní Korea, Švédsko, Kanada, Německo a Česko.

Ministerstvo zahraničí USA později uvedlo, že informace o údajných plánovaných útocích předalo ruským úřadům. List Washington Post tento týden napsal, že americké úřady tehdy označily i samotnou Crocus City Hall za potenciální cíl teroristů. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se ve středu k této informaci odmítl vyjádřit, přičemž ji označil za věc bezpečnostních služeb. 

Související

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Více souvisejících

Rusko Teroristické útoky v Rusku

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 25 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy