Kalifornský soud v úterý vynesl doživotní trest bez možnosti podmínečného propuštění pro muže, který kladivem napadl manžela Nancy Pelosiové, bývalé předsedkyně Sněmovny reprezentantů. Tuto zprávu přinesla agentura AP.
Soudce Harry Dorfman při rozsudku zdůraznil, že cílem je zabránit případnému budoucímu propuštění Davida DePapeho a že podmínečná svoboda není v jeho případě na místě. Pelosi sám požadoval nejvyšší možný trest, což v dopise na soud vyjádřila jeho dcera Christine. Obhájce Adam Lipson podle BBC apeloval na soudce, aby vzal v úvahu DePapeho psychické problémy a izolaci, která ho údajně vystavila nebezpečné online manipulaci, přičemž tvrdil, že byl dříve pokojný a zákon dodržující.
Před vynesením trestu DePape přednesl obsáhlé prohlášení, v němž vinil americkou vládu z útoků z 11. září, kritizoval „temné rituály“ údajně praktikované v zemi a tvrdil, že jeho bývalá manželka byla vyměněna za dvojníka a že jeho právníci jednali v jeho neprospěch.
David DePape se rodině Pelosiových neomluvil za trauma, které jim způsobil, a za zranění, která utrpěli, přičemž jeho právníci již oznámili následné odvolání proti rozsudku. Už v květnu byl DePape federálním soudem odsouzen k 30 letům vězení za útok na manžela Pelosiové. Generální prokurátor Merrick Garland tehdy obhajoval rozsudek jako varování proti politickému násilí s tím, že v demokracii mají lidé prosazovat své zájmy hlasováním, debatou a obhajobou, nikoli násilím.
DePape – Kanaďan, který se přestěhoval do USA před více než 20 lety – zaútočil kladivem na 82letého Paula Pelosiho. K útoku došlo 28. října 2022, pouhých 11 dní před volbami, ve kterých si Američané vybírali novou Sněmovnu reprezentantů a třetinu Senátu.
Během výslechu útočník přiznal, že se vloupal do domu Pelosiové v San Franciscu a hledal tam Pelosiovou, protože s ní chtěl mluvit a "rozbít jí kolena" jako lekci pro ostatní členy Demokratické strany. Paul Pelosi utrpěl při útoku frakturu lebky a další zranění.
DePape u soudu vypověděl, že byl přesvědčen, že zpravodajská média opakovaně lhala o bývalém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Ve smutečních projevech zveřejněných na blogu a online fóru, které byly po jeho zatčení odstraněny, DePape také zopakoval pravicovou konspirační teorii QAnon, která tvrdí, že americká vláda je řízena tajnou společností pedofilů uctívajících ďábla.
Útok na Pelosiovou vyvolal pochybnosti o bezpečnosti členů Kongresu a jejich rodin. Výhrůžky zákonodárcům pokračovaly intenzivně téměř dva roky po útoku na sídlo Kongresu ve Washingtonu 6. ledna 2021.
Související
Harrisová vystoupila poprvé po Bidenově oznámení. Podpořila ji další těžká váha
Obama a Pelosiová jsou modlami demokratů, k Bidenově kandidatuře se ale sotva vyjádří
Nancy Pelosiová (politička USA) , Paul Pelosi , soudy , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
před 2 hodinami
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
před 3 hodinami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 4 hodinami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 5 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 7 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 8 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 9 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 10 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 11 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 12 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 14 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
Slovenské úřady se poprvé vyjádřily k poškození lodi plující pod slovenskou vlajkou, kterou zasáhli Rusové při útoku na přístav v ukrajinské Oděse. Žádný diplomatický protest zatím do Moskvy nemíří. Bratislava pouze potvrdila, že se na plavidle nikomu nic nestalo.
Zdroj: Lucie Podzimková