Olympijský výbor podle Klička hájí ruské zájmy místo olympijských hodnot

Bývalá boxerská hvězda Vladimir Kličko v rozhovoru pro deník Frankfurter Allgemeine opět zkritizoval Thomase Bacha. Předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) podle něj nehájí olympijské ideály, ale pouze ruské zájmy.

Rusko s pomocí Běloruska před rokem napadlo Ukrajinu, na což většina sportovních organizací reagovala vyloučením reprezentantů obou zemí z mezinárodních soutěží. Bach a MOV se ale nyní snaží, aby sportovci obou zemí mohli startovat na letních hrách v roce 2024.

"Bach neustále mluví o tom, jak MOV musí zůstat neutrální. Ale pravda je taková, že Bach neutrální není," řekl Kličko. "Zastupuje ruské zájmy, místo aby hájil olympijské ideály," přidal zlatý medailista z her v roce 1996.

Bach snahu zdůvodnil tím, že MOV musí respektovat lidská práva ruských i běloruských sportovců. Navíc opakovaně zdůraznil, že nelze míchat sport a politiku. Něco takového ale šestačtyřicetiletý Kličko, jenž se po vypuknutí invaze připojil k aktivním zálohám, odmítl. Narukoval i jeho bratr Vitalij, rovněž bývalý mistr světa a nyní starosta Kyjeva.

"Sport, byznys a politika toho mají hodně společného. A především olympijské hry byly vždycky současně i politickou akcí," prohlásil. "Tady není co řešit. Bach se vybarvil. Hájí zájmy agresora, místo aby hájil olympijské hodnoty," dodal.

"Stojí na straně ruských sportovců, kteří se účastní národních armádních šampionátů a jsou zaměstnanci ministerstva obrany. Jsou to reprezentanti vraha a agresora. A teď je pustí na mezinárodní scénu. Ruská propaganda toho využije," řekl Kličko.

"Všechno je propojené. Kdo teď spolupracuje s Ruskem, přispívá k tomu, že už rok naše města ostřelují raketami a zabíjejí naše děti a vojáci znásilňují naše ženy," uvedl bývalý profesionální mistr světa.

A podle Klička invaze probíhá i s tichým souhlasem ruských sportovců. "Ještě jsem neviděl jediného, který by proti válce vystoupil. Ale všichni jsme je viděli s písmenem Z," připomněl symbol, které používala ruská armáda k identifikaci vozidel při invazi. "To znamená, že tuhle válku, tenhle režim i jeho propagandu podporují," dodal.

Související

Více souvisejících

Vladimir Kličko olympiáda

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

SBU: Ruští agenti, kteří stáli za Vrběticemi, prováděli i sabotáže na Ukrajině

Ukrajinské bezpečnostní složky tvrdí, že mají důkazy o zapojení ruských zpravodajských služeb do několika výbuchů, včetně explozí v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014, který sloužil k uchování zbraní pro Ukrajinu. Informaci přinesla agentura Ukrinform s odvoláním na ukrajinské vyšetřovatele a tajnou službu SBU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy