Papež František v tradičním velikonočním poselství vyzval k výměně vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou

Papež František v tradičním velikonočním poselství Urbi et Orbi (Městu a světu) ve Vatikánu vyzval k výměně vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou. Konflikt rozpoutaný ruskou invazí na Ukrajinu trvá již třetí rok.

"Výzvou k respektování principů mezinárodního práva vyjadřuji naději na všeobecnou výměnu všech vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou," řekl asi 30 tisícům věřících z balkonu baziliky sv. Petra ve Vatikánu. Jeho projev byl živě vysílán do celého světa.

Vyzval také k propuštění rukojmí a příměří v pásmu Gazy, přičemž se očekávají nová jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás.

"Opětovně apeluji, aby byl zajištěn přístup k humanitární pomoci do Gazy, a ještě jednou vyzývám k rychlému propuštění rukojmí zadržených 7. října a okamžitému příměří v Pásmu (Gazy)," uvedl papež ve velikonočním poselství.

Připomněl také Sýrii, která už třináct let trpí následky ničivé války. Libanon podle jeho slov zase ničí institucionální bezvýchodná situace a hluboká krize. Připomněl také pokrok zemí západního Balkánu směrem k integraci do evropského projektu.

Povzbudil také Arménie a Ázerbájdžán, aby s podporou mezinárodního společenství mohly pokračovat v dialogu a dosáhly co nejdříve definitivní mírové dohody. 

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Papež František

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy