Ukrajinská média informují o slovech českého prezidenta Petra Pavla, který uvedl, že podporuje vytvoření tribunálu k vyšetřování ruské agrese proti Ukrajině.
"Prezident Zelenskyj dnes uspořádal on-line summit o zřízení tribunálu pro zločiny agrese vůči Ukrajině. Prošetřit tyto zločiny je důležité, proto vznik tribunálu jednoznačně podporuji. Jde o klíčový krok na cestě nejen k míru, ale především ke spravedlnosti," napsal Pavel na twitteru.
Server Ukrajinska pravda dodal, že Zelenskyj vznesl otázku vytvoření zvláštního tribunálu pro zločin agrese Ruska proti Ukrajině na online summitu lídrů v úterý. Ve svém projevu poznamenal, že diskuse o struktuře zvláštního tribunálu a dalších podrobnostech mohou pokračovat, ale zdůraznil, že "musí jít o tribunál".
Zelenskyj během projevu v Haagu kritizoval myšlenku "hybridního" tribunálu, k němuž se podle serveru západní spojenci Ukrajiny přiklánějí více.
Západní lídři o myšlence zvláštního mezinárodního tribunálu hovoří už několik měsíců a podpořil ji i Evropský parlament. Podle USA by mohlo jít o mezinárodní soud vycházející z ukrajinského soudního systému. Jak by se ale měly stíhat a trestat zločiny uskutečněné během války na Ukrajině zatím není jasné.
Související
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
válka na Ukrajině , Petr Pavel
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 4 hodinami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
včera
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
včera
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
včera
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
včera
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
včera
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
včera
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
včera
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
včera
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
včera
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
včera
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
včera
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
včera
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
včera
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
včera
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
včera
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
včera
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
4. května 2026 21:01
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
4. května 2026 19:36
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
Ruské hlavní město se v pondělí v brzkých ranních hodinách stalo terčem útoku ukrajinského dronu, který zasáhl luxusní výškovou obytnou budovu v jihozápadní části Moskvy. Nálet, který si nevyžádal žádné oběti na životech, způsobil viditelné škody na fasádě a v interiérech bytů. Jde o třetí noc v řadě, kdy byla Moskva pod útokem, a to jen několik dní před oslavami Dne vítězství 9. května.
Zdroj: Libor Novák