Po ruských útocích je zničena většina ukrajinských tepelných elektráren

Vlna ruských útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, kterou Moskva spustila minulý měsíc, zapříčinila zničení většiny ukrajinských tepelných elektráren nebo jejich obsazení ruskými jednotkami. V pátek o tom informovaly ukrajinská média a společnosti, které elektrárny provozují.  

"Po posledním ostřelování a zničení Trypilské tepelné elektrárny ztratila ukrajinská energetická společnost Centrenerho 100 procent její výrobní kapacity," uvedly v pátek internetové noviny Ukrajinská pravda.

Zpráva se objevila po zničení Zmijivské tepelné elektrárny v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. Vuhlehirská tepelná elektrárna v Doněcké oblasti je pod ruskou kontrolou od léta 2022.

Soukromá energetická společnost DTEK hlásila, že dokáže dodávat pouze přibližně 20 procent energie, pět ze šesti jejích elektráren totiž utrpělo vážné poškození nebo byly zničeny. Po nejnovějších útoků může být podle zprávy toto číslo ještě nižší.

Tepelné elektrárny vyrábějí elektřinu spalováním uhlí, topného oleje nebo zemního plynu. Většina ukrajinských tepelných elektráren spaluje uhlí, přiblížila DPA.

Březnové raketové útoky vyřadily z provozu i velkou vodní elektrárnu v Záporožské oblasti.

Rusko se primárně zaměřilo na tepelné a vodní elektrárny, protože hrají důležitou roli ve stabilizaci elektrické sítě. V ranní a večerní špičce, kdy je odběr nejvyšší, totiž dokážou rychle zvýšit množství produkované energie, uvedla Ukrajinská pravda.

Tři ukrajinské jaderné elektrárny se cílem útoků nestaly. Ukrajinský ministr energetiky Herman Halušenko v neděli uvedl, že aktuálně vyrábějí více než 50 procent ukrajinské energie.

Navzdory rozsáhlým škodám na ukrajinské energetické infrastruktuře se pravidelné výpadky energie vyskytují pouze na východě Ukrajiny v Charkovské oblasti, uvádí provozovatel ukrajinské přenosové soustavy Ukrenerho.

Výpadky energie postihují zejména průmyslovou výrobu v Dněpropetrovské oblasti. Na pokrytí poptávky v ranní a večerní špičce Ukrajina dováží elektřinu ze sousedních zemí – Maďarska, Moldavska, Rumunska a Slovenska.

Rusko nadále útočí na ukrajinské elektrárny, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj proto opakovaně žádá západní spojence o dodání systémů protivzdušné obrany Patriot. Podle nejnovějších informací je k zajištění vzdušného prostoru nad celým jejím územím zapotřebí ještě 25 takových systémů.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

včera

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

včera

Zemřel Vojtěch Adam, uznávaný vědec podlehl těžké nemoci

Ve věku pouhých 42 let zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity v Brně a významný vědec Vojtěch Adam, který v úterý podlehl krátké těžké nemoci. O Adamově úmrtí informovala právě univerzita na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy