Po záchraně rukojmí vyšly do ulic Tel Avivu desetitisíce lidí

Několik hodin po záchraně čtyř rukojmí izraelskou armádou vyšly desetitisíce lidí v Tel Avivu znovu do ulic, aby na protivládní demonstraci požadovaly dohodu o propuštění zbývajících zajatců, které militanti unesli do Pásma Gazy po loňském útoku.

Podle agentury DPA se podobné protesty konaly i v dalších izraelských městech, včetně Haify a Jeruzaléma, kde tisíce demonstrantů volaly po nových volbách a dohodě o rukojmích.

V Tel Avivu došlo během demonstrace k potyčkám s policií, když se protestující pokusili zablokovat dálnici. Izraelská média uvedla, že policie použila vodní děla k rozehnání davu.

Tyto masové protesty probíhají pravidelně v posledních měsících. V sobotu předcházelo vysvobození čtyř rukojmí operací izraelské armády v centrální části Pásma Gazy. Po této operaci člen izraelského válečného kabinetu Benny Kanc odložil své plánované odstoupení z vlády.

Zachráněnými rukojmími byli tři muži a jedna žena ve věku 22 a 41 let. Izraelská armáda je převezla do nemocnice na lékařské vyšetření a podle agentury DPA jsou v dobrém zdravotním stavu. Militanti Hamásu je unesli z hudebního festivalu Nova po útoku na Izrael 7. října 2023.

Hamás ve svém prohlášení uvedl, že během sobotní záchranné operace izraelské armády v oblasti uprchlického tábora Nusajrát zahynulo několik lidí.

Mluvčí ozbrojeného křídla Hamásu, Brigád Izaddína Kasáma, tvrdil, že při izraelské operaci zahynulo i několik rukojmích, což mluvčí izraelské armády označil za "očividnou lež".

Izraelská armáda uvádí, že v pásmu Gazy je stále drženo 120 rukojmí, které palestinská komanda unesla během útoku na Izrael. Existují však obavy, že většina z nich je již po smrti, dodala DPA. 

Související

Více souvisejících

Izraelská armáda Izrael

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy