Podezřelí z útoku v Moskvě přiznali vinu. Kreml k údajnému mučení mlčí, Putin na místo nepojede

Kreml se zatím nevyjádřil k prohlášení Islámského státu (IS), který přijal odpovědnost za páteční útok v koncertně-zábavním centru Crocus City Hall v Moskvě. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to v pondělí oznámil a odvolal se přitom na probíhající vyšetřování.

Peskov dále uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin nemá v plánu navštívit místo tragédie, kam lidé od soboty nosí květiny, svíčky a plyšové hračky na památku nejméně 137 obětí útoku - nejtragičtějšího v Rusku za posledních 20 let, uvedla agentura TASS.

"Vyšetřování probíhá. Zatím neexistuje žádná konkrétní verze. Diskutujeme pouze o předběžných závěrech," uvedl Peskov.

Dodává, že Putin se v pondělí zúčastní zasedání představitelů bezpečnostních a sociálních resortů, kteří budou diskutovat o opatřeních přijímaných v souvislosti s teroristickým útokem v centru Crocus City Hall.

Mluvčí také uvedl, že Kreml zvažuje další opatření na podporu těch fyzických i právnických osob, které teroristický útok postihl.

Útok v koncertním sále komplexu Crocus City Hall nedaleko Moskvy se odehrál v pátek 22. března krátce před začátkem koncertu ruské rockové skupiny Piknik.

Nejnovější údaje uvádějí, že při střelbě a požáru zahynulo nejméně 137 lidí a dalších přes 180 jich bylo zraněno.

Záchranářské týmy budou prohledávat trošku požárem zničené centrum Crocus City Hall nejméně do úterý. Vyšetřovatelé však již povolili, aby návštěvníkům centra vydali jejich osobní věci ze šaten. Lidé si mohou vyzvednout také svá auta z venkovních parkovišť.

Tisková služba Kremlu odpoledne 23. března informovala, že ředitel ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov informoval Putina o zadržení 11 osob včetně všech čtyř přímých vykonavatelů teroristického útoku.

Soud v Moskvě vzal tuto čtveřici do vazby do 22. května. Případ byl předán Vyšetřovacímu výboru Ruské federace.

Peskov odmítl v pondělí komentovat stav čtyř zadržených ve chvíli, kdy byli předvedeni před soud. Podle médií měl jeden z mužů obvaz na uchu, další měl modřiny a podlitiny na tváři, další měl kolem krku zbytek plastové tašky. Čtvrtý byl převezen do soudní síně na nemocničním lehátku. 

Tři ze čtyř podezřelých z útoku v koncertním sále na předměstí Moskvy v neděli před soudem přiznali vinu.

Moskevský soud obvinil Dalerdžona Mirzojeva (32), Saidakramiho Račabalizodu (30), Muchammadsobira Faizova (19) a Šamsidina Fariduniho (25) ze spáchání skupinového teroristického útoku. Hrozí jim doživotní trest odnětí svobody.

Soud nařídil vyšetřovací vazbu pro všechny čtyři podezřelé do 22. května. Mirzojev, Račabalizoda a Fariduni přiznali vinu. U soudu se objevili s modřinami a oteklými tvářemi. Ruská média napsala, že bezpečnostní složky podezřelé během výslechu mučily.

Faiz byl přivezen k soudu přímo z nemocnice na invalidním vozíku, během celého procesu seděl se zavřenýma očima a dohlíželi na něj lékaři. Račabalizoda měl obvázané ucho. Bezpečnostní složky podle místních médií jednomu z mužů během výslechu odřízly ucho. Agentura AP uvedla, že toto tvrzení nedokáže nezávisle ověřit.

Související

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

Více souvisejících

Rusko Teroristické útoky v Rusku Dmitrij Peskov

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy