Šestadvacetiletý Andrej Medveděv, který zběhl od wagnerovců a utekl do Norska, ve videu na YouTube naznačil, že se chce vrátit do Ruska. Z jeho slov přitom vyplynulo, že si dobře uvědomuje, co mu ve vlasti hrozí.
"Rozhodl jsem se, že jsem připraven na návrat do Ruska. Už jsem kontaktoval ambasádu v Oslu, aby mi s tím pomohla," řekl Medveděv v jednom z pěti krátkých videí, na které upozornila agentura Reuters. Zdůraznil, že jde čistě o jeho vlastní rozhodnutí.
"Doufal jsem, že zde najdu mír a klid, že nechám všechnu politiku, válku a armádu za sebou, ale nedaří se mi to," poznamenal zběh, který si uvědomuje, že v Rusku ho nemusí čekat pěkná budoucnost. "Uvidíme, co se stane. Pokud mě zabíjí, OK. Pokud ne, a budu žít dál, tak díky moc," dodal.
Medveděv překročil rusko-norské hranice v lednu a poté se rozhodl mluvit o svém zapojení v řadách wagnerovců do bojů na Ukrajině. Agentuře Reuters poskytl v únoru rozhovor, v němž uvedl, že bojoval například u Bachmutu. Mluvil také s orgány, které mají na starost vyšetřování válečných zločinů.
V dubnu jej soud v Norsku poslal na 14 dní do vězení za výtržnictví a nošení vzduchovky na veřejnosti.
Související
Zběh od wagnerovců jde v Norsku kvůli bitce za mříže
Andrej Medveděv , Rusko , norsko , Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova)
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 54 minutami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 1 hodinou
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 2 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 2 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 3 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
Soutěž Eurovision Song Contest čelí v Ženevě klíčovému "přelomovému" zasedání, které rozhodne o její budoucnosti. Organizátoři a zúčastněné země budou ve čtvrtek diskutovat o tom, zda by Izraeli měla být povolena další účast v soutěži. Důvodem jsou protesty proti způsobu, jakým izraelská vláda vede válku v Gaze, a obvinění z nekalých praktik při hlasování.
Zdroj: Libor Novák