"Poledne proti Putinovi": Odpůrci ruského prezidenta se shromažďují po celém Rusku, 47 bylo zadrženo

Odpůrci ruského prezidenta Vladimira Putina se shromažďují před volebními místnostmi po celé zemi na akci s názvem „Poledne proti Putinovi“. Patrná je silná přítomnost represivních složek. Prezidentské volby v Ruské federaci právě dnes končí. 

Nedávno zemřelý Alexej Navalnyj měl podle serveru Politico plán na poslední vzdor proti Vladimiru Putinovi s cílem způsobit mu „maximální škody“. „Líbí se mi myšlenka protiputinovských voličů, kteří jdou k volebním místnostem společně ve 12 v poledne. V poledne proti Putinovi,“ objevilo se na jeho účtu na sociální síti X dne 1. února, dva týdny před jeho smrtí.

Server RFE/RL v neděli potvrdil, že se někteří Rusové skutečně srocují před volebními místnostmi. Akce „Poledne proti Putinovi“ se tedy koná ve všech jedenácti časových pásmech Ruské federace. Protesty mají za cíl ukázat, že opozice v zemi ještě existuje – a nejde o nic jiného než shromáždění před volebními místnostmi.

Kromě Navalného tento nápad podpořila jeho manželka Julija a Putinův kritik Mikhail Chodorkovský, který žije v exilu.

Jak uvádí RFE/RL, protesty doprovází „silná policejní přítomnost“. Když například v Moskevské oblasti volil Boris Naděždin, jehož kandidatura byla zamítnuta, získal velkou podporu protestujících.

Nezávislý ruský server Moscow Times s odvoláním na skupinu OVD-Info upozornil na zadržení 47 osob, kteří se zúčastnili akce Poledne proti Putinovi. Například v moskevské čtvrtí Arbat mělo na akci dorazit až 300 lidí. „Myslím, že je to dobře. Obvykle je tato stanice vždy prázdná, okrsek je velmi malý,“ prohlásil šestapadesátiletý muž, který si z bezpečnostních důvodů přál zůstat v anonymitě.

Obdobná shromáždění a velice dlouhé fronty se podle dostupných informací tvoří před ruskými ambasádami. Například v moldavské metropoli Kišiněvu byla zadržena jedna osoba, která na ruský zastupitelský úřad hodila Molotovův koktejl. „Přístup veřejnosti k místu je dočasně zastaven, nikdo nebyl zraněn,“ uvádí nezávislá stanice Nexta na sociální síti X. Sdílela zde video ze zadržení muže. V nizozemském Haagu pak před ruskou ambasádu dorazila na tuto akci tisícovka lidí.

Někteří voliči na druhou stranu nemohli k volbám kvůli válce. „Mí přátelé a celá rodina v Bělgorodu se rozhodli, že k volbám kvůli ostřelování nepůjdou. Táta chtěl jít. Ale včera exploze začaly zrovna když řídil přes město. Moji rodiče jsou starší lidé, jejichž nervy už dlouho nejsou tím, čím bývaly. Rozhodli jsme se, že to nestojí za to, aby opouštěli dům,“ shrnula dvaatřicetiletá Daria z Moskvy, která má rodinu v Bělgorodu.

Některé volební místnosti údajně dokonce sundaly portréty s fotografií současného prezidenta Putina. „Den předtím volební komise Murmanské oblasti v Rusku uvedla, že Putinovy portréty ve volebních místnostech nejsou považovány za agitaci, protože jde o státní symbol,“ píše Nexta na X.

Související

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

Více souvisejících

Rusko volby v Rusku

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy