Polsko demonstruje sílu. Cvičí s Američany, na armádu dá kvůli Rusku čtyři procenta HDP

Poláci opět ukázali potenciál rostoucí evropské vojenské velmoci. Během cvičení, které trvalo od 6. do 26. května se setkalo až 13 tisíc polských vojáků spolu se stovkami dalších z USA, Rumunska, Slovinska, Švédska, Francie, Litvy, Estonska, Lotyšska a Turecka. O manévrech informovalo PolskieRadio.

Server Kyiv Independent upozornil, že přípravy na toto vojenské cvičení začaly už roku 2021, nicméně ruská invaze proti Ukrajině vytvořila pro NATO nové výzvy. Kvůli nim proběhly výrazné změny v plánování takovýchto operací. 

Například armáda USA na svém Twitteru zveřejnila fotografie ze cvičení, na nichž ukázala součinnost bojového týmu ze své 2. obrněné brigády a 1. pěší divize s aliančními partnery z Rumunska, Polska a Slovinska.

„Během cvičení vidíme spoustu šílených obrázků, ale plovoucí protiletadlový kanón na cvičení Anakonda23 je nová úroveň,“ popisuje Velitelství mnohonárodnostního sboru Severovýchod NATO v dalším twitterovém příspěvku. 

Podle serveru RFE/RL se cvičení uskutečnilo nejen v Polsku, ale také ve Švédsku a pobaltských státech. NATO potřebovalo nacvičit případnou obranu pobaltských zemí.

Velení polských ozbrojených sil varovalo obyvatele před dočasnými uzavírkami způsobenými převozy amerických tanků Abrams a jiné vojenské techniky. Alianční vojska trénovala mimo jiné se samohybnými houfnicemi Krab či K9 a norskými protilodními střelami NSM. 

Poláci obdrželi hlavní bitevní tanky M1A1 Abrams jako první evropský spojenec USA. Nedávno ministr obrany Mariusz Błaszczak podepsal smlouvu o koupi dalších 116 kusů za 1,4 miliardy dolarů. Loni se Varšava rozhodla investovat téměř 5 miliard dolarů do 250 kusů nejnovějších modelů těchto strojů pod názvem M1A2 Abrams SEPv3. Američané je polské armádě dodají mezi lety 2025 a 2026. Navíc Poláci čekají další zásilku raketometů HIMARS.

Polská armáda má velké plány. V rámci Aliance vydává na obranu nejvíce procent ze státního rozpočtu. „Válka na Ukrajině nás nutí zbrojit daleko rychleji. Proto tento rok vynaložíme nebývalé úsilí a dáme 4 % HDP polské armádě,“ řekl polský premiér Mateusz Morawiecki podle serveru Deutsche Welle

Související

Více souvisejících

armáda Polsko Polsko tank M1 Abrams Mateusz Morawiecki NATO

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy