Polsko ukončilo kontroly na hranicích se Slovenskem

Polsko v neděli oficiálně ukončilo dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem, informovaly zpravodajské agentury o víkendu. Varšava je prováděla více než pět měsíců. 

Polsko zavedlo hraniční kontroly kvůli přílivu nelegálních migrantů přes Balkán na začátku loňského října. Původně měly trvat deset dní. Poté bylo opatření opakovaně prodlužováno až do soboty 2. března.

Jak uvedlo v pátek polské ministerstvo vnitra, úřady budou situaci s migranty nadále sledovat a potenciálně mohou hraniční kontroly obnovit. Pohraniční stráž bude zároveň pokračovat v kontrolách v rámci země, které budou zaměřené na boj proti nelegální migraci na hlavních tazích a dalších vybraných místech.

Polská pohraniční stráž v pátek na sociální síti sdělila, že jen za uplynulé dva dny její příslušníci zkontrolovali na hranici se Slovenskem přes 12 tisíc osob a více než 6 tisíc vozů.

Polsko i Slovensko jsou součástí bezvízového schengenského prostoru, což znamená, že běžně neprobíhají hraniční kontroly. Několik dalších evropských zemí však prodloužilo dočasné hraniční kontroly v rámci boje proti nelegální migraci. 

Související

Více souvisejících

Polsko Policie Polsko Slovensko

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy