Šéf žoldáků z Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin se připravuje na brzkou vzpouru proti Kremlu. O víkendu to prohlásil někdejší velitel proruských separatistů v Donbasu Igor Girkin, podle něhož vůdce žoldnéřů naschvál zasévá svár mezi ruské elity, aby toho později využil.
Někdejší separatistický vůdce Igor Girkin, známý též jako Igor Strelkov, tvrdí, že zakladatel žoldácké organizace Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin plánuje využít svůj získaný vliv a provést puč proti ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Girkin rovněž kritizuje Kreml v souvislosti s událostmi na Ukrajině. Podle něj žoldnéři Wagnerovy skupiny nepřísahali věrnost Rusku a jejich vůdce by je mohl využít k provedení převratu v Kremlu. Zároveň vyjadřuje údiv nad tím, že představitelé ruské armády, které často Prigožin kritizuje, nevystoupí proti šéfovi Wagnerovy skupiny.
Igor Girkin ve svém vlastním vysílání prohlásil: "Nemám žádné informace o tom, že by členové Wagnerovy skupiny skládali přísahy, ve kterých slibují, že nikdy nebudou bojovat proti Rusku a ruské armádě. Jsou to jen žoldáci." Girkin otevřeně kritizoval Jevgenije Prigožina a zároveň vyjádřil údiv nad tím, že Prigožinova kritika ruské armády je nepřijatelná a signalizuje rozkol v ruských elitách, ze kterého bude šéf Wagnerovců těžit.
Girkinova prohlášení přicházejí v reakci na nedávné oznámení Prigožina, že jeho bojovníci se plánují začátkem června stáhnout z východoukrajinského Bachmutu a své pozice předat ruským jednotkám. V této souvislosti Prigožin kritizoval vedení ministerstva obrany a vyjádřil názor, že invaze na Ukrajinu přinesla Moskvě nepříznivé důsledky.
Bývalý vůdce doněckých separatistů vyjádřil svůj údiv slovy: "Kde je odezva ozbrojených sil, velení a státu na skutečnost, že tato osoba s nízkou mírou sociální odpovědnosti přímo uráží naše ozbrojené síly v kontextu současné situace?" Girkin zdůrazňuje, že považuje urážky na adresu ruské armády za závažný zločin.
Girkin spekuluje o možnosti, že Prigožinovy žoldéři mohou využít této mediální situace k provedení skutečného převratu. Upozornil na skutečnost, že v současnosti se členové Wagnerovy skupiny stahují z oblasti Bachmutu a směřují na vojenské základny po celé evropské části Ruska.
„Tyto základny nejsou přímo u fronty, ale po celé evropské částí Ruska,“ řekl Girkin. „Hrozba, že v nadcházejícím období přijde státní převrat, je tady,“ uvedl.
Dále Girkin říká, že si na Prigožina si jen tak někdo nedovolí. „Prigožin je blízký prezidentovi (Putinovi), na což je ostatně hrdý a často to opakuje, ale když se mezi elitami objeví lidé, kteří otevřeně porušují zákony a volají po změnách v rámci těchto elit, tak je to začátek vzpoury.“
V rozhovoru s blogerem Konstantinem Dolgovem Jevgenij Prigožin sdělil: "Původním cílem naší operace byla denacifikace Ukrajiny, avšak v důsledku našich akcí se Ukrajina stala národem známým po celém světě. Co se týče takzvané 'demilitarizace', pokud na začátku naší speciální operace měla Ukrajina k dispozici 500 tanků, nyní jich má pět tisíc. Pokud tehdy disponovala vojenskými silami o síle 20 tisíc vojáků, nyní se jejich počet vyšplhal na 400 tisíc. Jak jsme tedy mohli mluvit o jejich demilitarizaci? Dnes je Ukrajina jednou z nejsilnějších armád na světě."
Igor Girkin v reakci na tato vyjádření prohlásil: "Je to těžký zločin proti vlasti, urážet celou ruskou armádu takovým způsobem." Nicméně Girkin se poté sám zaměřil na kritiku vedení armády. Uvádí: "Naše selhání ve válce není důsledkem nedostatku odvahy ruských důstojníků a vojáků, ale špatného řízení. Ve velení sedí bastardi."
Girkin naznačuje, že Prigožin je součástí "vládnoucí mafie" a zároveň usiluje o ještě vyšší postavení. Podle Girkinových slov by Prigožin mohl tuto ambiciózní cestu naplnit skrze provedení puče. A varuje, že pokud Prigožin zůstane v čele Wagnerovy skupiny, vzpoura by mohla proběhnout rychle a v radikální podobě.
Jevgenij Prigožin se na Girkinova slova rozhodl zareagovat prostřednictvím své tiskové agentury na sociální síti Telegram. "Strelkov (Girkin) je emocionální člověk, a tak občas vyslovuje nesmysly," uvedl Prigožin ve své odpovědi. Dále dodal: "Co se týče převratu, ten je možný v jakékoliv zemi - ve Spojených státech, Japonsku nebo kdekoli jinde. Zažil jsem mnoho převratů v různých zemích a obvykle jsem stál na straně toho, kdo byl cílem převratu. Pro provedení převratu není zapotřebí velkého množství ozbrojených sil, i když často se jedná o armádu nebo její odštěpenou část," pokračoval šéf Vagnerovy skupiny ve svém vyjádření.
Prigožin zároveň ujišťuje, že jeho žoldáci nejsou pro Putina žádnou hrozbou. Podle něj Wagnerova skupina není armádou a zachovává si velmi respektující vztah k prezidentovi Putinovi. Nevidí tak žádné předpoklady pro převrat ze strany Wagnerovců. Navíc označil NATO za hlavní ozbrojenou sílu, které je třeba čelit a chránit se před ní. Upozornil, že NATO prostřednictvím ukrajinské armády posiluje své vlivy a může dosáhnout požadovaných výsledků, pokud se Rusko nenechá zanedbat.
Girkin byl již v srpnu 2014 zbaven všech svých funkcí, pravděpodobně na příkaz z Kremlu. Po svém návratu do Moskvy prohlásil, že "konečné vítězství bylo znemožněno zrádci ve vedení kolem Vladimira Putina".
Související
Ukrajinci chtějí znát datum třístranného jednání, kde budou i Rusové
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
válka na Ukrajině , Jevgenij Prigožin , Igor Girkin
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
před 1 hodinou
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
před 2 hodinami
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
před 4 hodinami
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
před 5 hodinami
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
před 6 hodinami
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
před 7 hodinami
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
před 7 hodinami
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
před 8 hodinami
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
před 9 hodinami
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
před 10 hodinami
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
před 11 hodinami
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
před 12 hodinami
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
před 12 hodinami
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
před 14 hodinami
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
Tragické následky má nedělní nehoda na Kolínsku ve středních Čechách. Jeden člověk nepřežil havárii osobního auta, další dva lidé utrpěli zranění. Příčina události je předmětem vyšetřování. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.
Zdroj: Jan Hrabě