Prigožin se vysmál ruskému tvrzení o počtu zabitých ukrajinských vojáků

Šéf ruské žoldnéřské skupiny wagnerovců Jevgenij Prigožin v úterý označil tvrzení Ruska, že způsobilo obrovské ztráty postupujícím ukrajinským jednotkám, za "sci-fi". Uvedl to server Business Insider.

Ruské ministerstvo obrany v pondělí uvedlo, že odrazilo ukrajinskou ofenzívu, při níž zahynulo 1500 ukrajinských vojáků a zničilo více než 100 obrněných vozidel. Podle Prigožina je to ale velmi nereálné číslo.

"Zabít jeden a půl tisíce lidí za jeden den na 150 kilometrech, to musí být pořádný masakr, pekelný masakr," napsal Prigožin na platformě Telegram v reakci na tato tvrzení. "Takže si myslím, že je to jen science fiction," dodal.

Prigožin je dlouhodobě ve sporu s vedením ruské armády. Naposledy obvinil "zástupce ruského ministerstva obrany" z umístění min podél výstupních tras, kterými jeho vojska opouští Bachmut. Uvedl to server Kyiv Independent.

Velitel Wagnerovy skupiny tvrdí, že vojáci v květnu zaminovali silnici, kterou používají Prigožinovi žoldáci ke stažení z Bachmutu na východní Ukrajině. Zveřejnil také dokumenty o údajné přestřelce mezi wagnerovci a vojáky ruské armády. Tato tvrzení ale nebylo možné ověřit. 

Podle Prigožina byla výbušná zařízení umístěna asi na tuctu míst podél výstupních tras, včetně "stovek" protitankových min. "Společně s orgány činnými v trestním řízení jsme prováděli vyšetřovací akce, abychom vše zdokumentovali. V současné době probíhá vyšetřování," řekl Prigožin.

Výbušná zařízení podle něj umístili "zástupci ruského ministerstva obrany". "Když se jich ptali, proč to udělali, ukázali prstem nahoru," dodal Prigožin a naznačil, že rozkazy přišly od vyšších úředníků.

Prigožin v pátek řekl, že téměř všichni jeho bojovníci se už stáhli z východoukrajinského města Bachmut. "Všechny pozice byly předány (ruskému) ministerstvu obrany v řádném pořadí," řekl podle DPA s tím, že 99 procent bojovníků Wagnerovy skupiny Bachmut už opustilo.

Prigožin před několika dny uvedl, že jeho bojovníci se stáhnou z východoukrajinského města Bachmut do 1. června a předají kontrolu nad ním ruské armádě. "Wagnerovci opustí Arťomovsk (ruské jméno pro Bachmut ze sovětské éry, pozn. red.) mezi 25. květnem a 1. červnem," řekl podle Reuters Prigožin v nahrávce zveřejněné na platformě Telegram. Dodal, že žoldnéři zřídili "obranné linie" na západním okraji Bachmutu.

"Pokud ministerstvo obrany nemá dostatek personálu, máme tisíce generálů," uvedl dále Prigožin, který je dlouhodobě ve sporu s ruským vojenským vedením. V minulosti opakovaně ostře kritizoval ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova a obvinil je z nekompetentnosti a odpovědnosti za velké ruské ztráty na Ukrajině.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Jevgenij Prigožin

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 7 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC

Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že USA poskytnou Ukrajině malé množství taktických balistických střel ATACMS. V pátek, tedy den po Zelenského návštěvě v Bílém domě, to uvedla americká televize NBC News

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy