Protesty proti důchodové reformě ve Francii by mohly mít dopad na plány nadcházející návštěvy britského krále Karla III. v zemi v příštím týdnu. Podle agentury Reuters to dnes připustil zdroj z Buckinghamského paláce.
"Pozorně situaci sledujeme a dostáváme doporučení od FCDO (britský úřad pro zahraniční věci a mezinárodní rozvoj) a francouzské strany," řekl nejmenovaný zdroj. "Možná tam bude nějaký dopad na logistiku," připustil.
Návštěva Karla III. ve Francii, kam má přicestovat v neděli, má být jeho první zahraniční návštěvou v roli britského panovníka. Z Francie pak má podle dosavadních plánů 29. března odcestovat do Německa.
Na programu Karlovy návštěvy Francie je například pondělní státní večeře pro panovníka a královnu manželku Camillu ve versailleském zámku. Zrušení návštěvy dnes v rozhovoru s televizí BFM TV požadovala poslankyně Zelených Sandrine Rousseauová, podle níž by prioritou prezidenta Emmanuela Macrona nyní měla být diskuse "se společností, která povstala".
Francií zmítají protesty a stávky s občasnými násilnými incidenty kvůli důchodové reformě zvyšující mimo jiné věk odchodu do důchodu o dva roky na 64 let. Vláda reformu prosadila v pondělí, když v parlamentu těsně ustála hlasování o vyslovení nedůvěry.
Kvůli protestům v rafineriích a skladech zůstala v úterý část čerpacích stanic ve Francii bez pohonných hmot. Někde stávkují i popeláři či železničáři. Prezident Macron se dnes má pokusit uklidnit společnost vyjádřením v televizi.
Související
Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
Francie , Král Charles III. (Karel III.)
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
před 1 hodinou
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
před 1 hodinou
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
před 2 hodinami
WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula
před 3 hodinami
Hantavirem se zřejmě nakazila i letuška. Na palubě letadla bylo téměř 400 lidí
před 3 hodinami
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
před 4 hodinami
Po cestujících z MV Hondius pátrají úřady z celého světa. Kolik jich je přitom nikdo neví
před 5 hodinami
Případ lodi MV Hondius je pro vědce výjimečný. Jak se hantavirus šíří a hrozí další globální pandemie?
před 6 hodinami
Svět v pohotovosti. Loď MV Hondius opustilo 40 lidí, letadly odletěli domů
před 7 hodinami
Patří mezi nejsmrtelnější viry vůbec. Jak se hantavirus dokáže šířit mezi lidmi?
před 7 hodinami
Motoristé nás zklamali, přiznávají Češi. Do Sněmovny by je znovu neposlali, ukázal průzkum
před 8 hodinami
MV Hondius míří k Tenerife. Z lodi zmizelo 23 lidí, WHO po nich vyhlásila pátrání
před 9 hodinami
V Praze opět explodoval bankomat. Pachatele hledal i vrtulník
před 10 hodinami
Trump tvrdí, že válka s Íránem brzy skončí. Americký návrh má 14 bodů
před 10 hodinami
Dobré zprávy z Českého Švýcarska. Stupeň požárního poplachu se snížil
před 12 hodinami
Počasí o víkendu přinese další letní den. Může dojít i na bouřky
včera
Opilý strojvedoucí zapomínal otevírat dveře. Nadýchal přes dvě promile
včera
Pastrňák s největší pravděpodobností na MS hrát nebude. Rulík povolal sedm hráčů
včera
Princezna Eugenie bude trojnásobnou maminkou. Gratuloval jí i král
včera
Máme indicie, uvedla policie k lesnímu požáru v Českém Švýcarsku
Policie pokročila s vyšetřováním požáru, který od uplynulého víkendu likvidují hasiči v národním parku České Švýcarsko. Strážci zákona mají blíže nespecifikované indicie k okolnostem vzniku požáru. Věc se vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.
Zdroj: Jan Hrabě