Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát.
Institut informoval, že ruská armáda se aktuálně snaží o ofenzivu podél velké části fronty, zejména v oblasti Bachmutu a v okolí Avdijivky v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Ukrajinci již připustili, že iniciativy se ve zmíněných místech chopili okupanti.
Invazní jednotky podnikají útoky také na západě Záporožské oblasti, jinak ale na jihu země udržuje iniciativu ukrajinská armáda. Důkazem jsou její protiútoky. Ukrajinské síly navíc drží předmostí na východním břehu Dněpru v Chersonské oblasti.
Analytici zdůraznili, že Rusové zesílili úsilí navzdory nepřízni počasí v zimě, kdy postup zpomaluje bláto, sníh či mráz. Jako vysvětlení se nabízí tlak ze strany Kremlu, který touží po převzetí iniciativy před prezidentskými volbami na jaře příštího roku.
Ruský prezident Vladimir Putin totiž v pátek oznámil, že v roce 2024 má v plánu opět kandidovat na nejvyšší post v zemi. Rozhodnutí prozradil během rozhovoru s účastníky slavnostního předávání vyznamenání Hrdina Ruska. Jeden z hostů ceremoniálu se hlavy státu v neformálním rozhovoru zeptal, zda bude kandidovat. Putin dal souhlasnou odpověď.
Krátce předtím tiskové agentury vydaly zprávu z briefingu mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, který uvedl, že "hodně lidí" na Putina naléhá, aby se v březnu v prezidentských volbách ucházel o další šestileté funkční období.
Související
Kim Čong-un ocenil vojáky bojující na Ukrajině. Národu je představil jako symboly oběti a loajality
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
válka na Ukrajině , Ruská armáda , Armáda Ukrajina , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
včera
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
včera
Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly
včera
Nový rozsudek v Cimického kauze. Psychiatr má skončit za mřížemi
včera
Evropská komise podá žalobu na Česko a Maďarsko
včera
Cintula si za atentát na Fica odsedí 21 let, potvrdil NS
včera
Už nebudu hodný, vzkázal Trump za doprovodu bizarní fotomontáže
včera
Svět zasáhne silné El Niño, varuje WMO. Počasí může letos lámat rekordy
včera
Odchod Spojených arabských emirátů z OPEC otřásl světem. Proč je tak významný?
včera
Estonsko chce, aby Evropská unie zakázala vstup ruským vojákům
včera
Ruská přehlídka ke Dni vítězství bude poprvé po 20 letech bez vojenské techniky. Důvod ministerstvo tají
Rusko letos výrazně omezí průběh tradiční vojenské přehlídky ke Dni vítězství na Rudém náměstí v Moskvě. Ministerstvo obrany oznámilo, že se akce obejde bez předvádění vojenské techniky, což je u události, která obvykle slouží k prezentaci vojenské síly státu, neobvyklé. Jako důvod úřady uvedly současnou operační situaci, aniž by poskytly podrobnější vysvětlení.
Zdroj: Libor Novák