Putin s okamžitou platností nařídil zvýšit počet ruských vojáků o 170 000

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, kterým nařídil zvýšit počet příslušníků armády o 15 procent, tedy o téměř 170 000 vojáků.

Počet vojáků sloužících v ruské armádě se tak celkově zvýší na 1,32 milionu. V souladu s Putinovým nařízením armádu posílí vojáci sloužící na základě kontraktu, ale i branci. Dekret v pátek zveřejnil Kreml, přičemž okamžitě vstoupil v platnost. Jde už o několikáté rozšíření armády, které Putin nařídil v souvislosti s invazí na Ukrajinu.

Ruské ministerstvo obrany informovalo, že nejnovější rozkaz nepředstavuje žádné "významné rozšiřování branné povinnosti". K navýšení počtu vojáků má podle ministerstva dojít hlavně postupným náborem většího počtu dobrovolníků. Jako důvody posílení armády uvedl resort tzv. speciální vojenskou operaci na Ukrajině, jak Moskva označuje invazi, a také rozšiřování NATO.

Ruské ministerstvo v této souvislosti dodalo, že v blízkosti ruských hranic se stále více shromažďují síly NATO a rozmisťují systémy protivzdušné obrany a další zbraně, přičemž se zvyšuje potenciál taktických jaderných sil Severoatlantické aliance. Posílení ruské armády proto označilo za přiměřenou reakci na "agresivní kroky" NATO.

Již několik měsíců po napadení Ukrajiny, v létě 2022, nařídil šéf Kremlu navýšení ruské armády na přibližně 1,15 milionu vojáků. Následně na podzim 2022 vyhlásil částečnou mobilizaci, v rámci které bylo do bojů na Ukrajině povoláno přibližně 300.000 záložníků. Rozkaz tehdy vyvolal v zemi paniku, přičemž statisíce Rusů uprchly do zahraničí, aby se vyhnuli odvodu.

Související

Více souvisejících

Ruská armáda Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy