Putin už otevřeně mluví o válce. Na speciální vojenskou operaci zapomněl

Ruské elity zapomínají označovat válku na Ukrajině „speciální vojenskou operací“. Koncem května Vladimir Putin použil slovo „válka“ dokonce čtyřikrát, když pronášel projev po útoku bezpilotních letounů na Moskvu. 

Ruský prezident Vladimir Putin koncem května jen několik hodin po útoku bezpilotních letounů zdůraznil, že Rusko není za válku zodpovědné. Během náletu byly poškozeny dvě obytné budovy, Putin se údajně před novináři snažil tvářit, jako by se nic nestalo. 

„Je jasné, že ať řekneme cokoli, vždy budou hledat viníka právě v Rusku, ale tak to není. My jsme tuto válku nerozpoutali, opakuji, v roce 2014 kyjevský režim rozpoutal válku na Donbasu,“ reagoval podle listu Washington Post na otázku novináře, jestli se plánuje zavedení stanného práva dle požadavků čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. 

Navázal tak na slova mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova: „Po útoku dronem na Moskvu bychom raději slyšeli odsouzení z Londýna a Washingtonu, ale opět jsme se dočkali absence jakéhokoli odsouzení.“

Putin ve svém projevu nezmínil „speciální vojenskou operaci“, nýbrž válku. Narativ speciální vojenské operace použil hned při jejím vyhlášení, označování ruské agrese proti Ukrajině za skutečnou válku je v zemi trestné. Během projevu po zásahu drony podle serveru U. S. News použil slovo „válka“ hned čtyřikrát. Celý ho přenášela i státní televize Rossija. 

Označení „speciální vojenské operace“ coby „války“ použili i jiní přední představitelé Kremlu. Mezi nimi nechyběl ministr obrany Sergej Šojgu, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, ministr zahraničí Sergej Lavrov i šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin. Gubernátor ruské Bělgorodské oblasti dokonce řekl: „V podstatě žijeme v podmínkách války.“

Během vojenské přehlídky u příležitosti Dne vítězství, který se v Rusku slaví 9. května, podle stanice BBC zmínil, že je „svět v kritickém bodu a proti Rusku je vedena skutečná válka“. 

Prezident Putin už v březnu loňského roku, bezprostředně po útoku na Ukrajinu, podepsal zákon stavějící vysílání nepravdivých informací o ozbrojených silách mimo zákon. Novináři za to mohou být uvězněni až na 15 let. Nepravdivé je podle ruských představitelů nazývat vojenské operace na Ukrajině válkou nebo invazí, uvedla stanice NPR

Související

Více souvisejících

Vladimír Putin válka na Ukrajině Rusko Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží

Už čtyři země ohlásily záměr věnovat Ukrajině dlouho požadované stíhací letouny F-16. Ačkoli schválení dodávek ze strany USA ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky označil za "průlomovou dohodu", američtí představitelé se podle Reuters domnívají, že F-16 poskytnou Ukrajině jen "malou pomoc" v její protiofenzívě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy