Putinův blízký spolupracovník má konfrontaci mezi jadernými mocnostmi za nepřípustnou

Rusko je přesvědčeno o nezbytnosti odvrátit jakoukoliv vojenskou konfrontaci mezi jadernými mocnostmi, uvedl dnes tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev, pokládaný za jednoho z nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina. Současně varoval před "katastrofálními následky provokativního chování Západu" na Ukrajině.

"Rusko ze své strany zůstává plně oddáno prohlášení (o nepřípustnosti jaderné války) a v souladu s jeho obsahem je přesvědčeno o nezbytnosti odvrátit jakoukoliv vojenskou konfrontaci mezi státy disponujícími jadernými zbraněmi," řekl Patrušev při setkání se svými kolegy ze Šanghajské organizace pro spolupráci, které se koná v Dillí.

Patrušev toto pondělí ve vládním listu Rossijskaja gazeta varoval, že Rusko má zbraně, které jsou schopné v případě ohrožení jeho existence zničit nepřítele, a to včetně Spojených států. Stal se tak dalším z řady vysoce postavených ruských činitelů, kteří v nedávné době pohrozili použitím ruského jaderného arzenálu. "Rusko je trpělivé a nikoho nezastrašuje svou vojenskou převahou. Má však moderní unikátní zbraně schopné v případě ohrožení své existence zničit jakéhokoliv protivníka, včetně Spojených států," uvedl v listu.

V Dillí nyní přesvědčoval, že Rusko je schopné uspět v protahující se válce proti Ukrajině, kterou Moskva stále označuje za "speciální vojenskou operaci".

"Nehledě na neustále rostoucí vojenskou pomoc Ukrajině ze strany USA a dalších západních států, všechny vyhlášené cíle speciální vojenské operace budou určitě splněny. Dosáhneme demilitarizace a denacifikace Ukrajiny, zajistíme územní celistvost Ruské federace a bezpečnost našeho obyvatelstva," prohlásil Patrušev podle agentury TASS.

Mluvčí Kremlu dnes na dotaz novinářů, zda "speciální vojenská operace" skončí letos, odkázal na ministerstvo obrany, protože "tato hodnocení by měli dát odborníci". Dodal však podle agentury Interfax, že hybridní válka Západu proti Rusku potrvá ještě dlouho.

"Pokud máte na mysli válku v širokém kontextu, konfrontaci s nepřátelskými státy a nikoliv přátelskými zeměmi, tato hybridní válka, rozpoutaná proti naší zemi, je nadlouho. Tady musíme projevit tvrdost, věrnost sami sobě, cílevědomost a jednotu okolo prezidenta (Putina)," zdůraznil mluvčí Dmitrij Peskov. Ruští vojáci bojující o Bachmut podle něj konají "zázraky hrdinství" a Moskva jim přeje úspěch. Ve společnosti podle mluvčího "naprosto dominuje" přesvědčení, že se cílů operace na Ukrajině podaří dosáhnout a že tyto cíle musí být dosaženy.

Opoziční list Novaja gazeta v předvečer války předpověděl, že její první obětí se stanou zbytky svobody v Rusku. Zakrátko po vpádu vojsk do sousední země ruští zákonodárci přijali zákony, které tvrdě postihují jakýkoliv projev nesouhlasu s Putinovou politikou a oficiálním výkladem války. Až 15 let vězení hrozí za zmínky o podezření, že se ruští vojáci na Ukrajině dopouštějí válečných zločinů. Bez ohledu na důkazy Moskva stále tvrdí, že ruská vojska na civilisty a civilní cíle neútočí.

Rusko vpádem svých vojsk do sousední země na Putinův rozkaz loni 24. února rozpoutalo nejhorší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Válka, která pokračuje 399 dnem, si podle odhadů vyžádala životy již statisíců vojáků, tisíců civilistů a miliony lidí vyhnala ze svých domovů. Putin invazi zpočátku vysvětloval potřebou demilitarizovat a "denacifikovat" sousední zemi. Nyní Putin pokračující válku odůvodňuje jako obranu Ruska před údajnou rozpínavostí Západu. Moskva pravidelně na neúspěchy na bojišti odpovídá připomínkami, že disponuje jadernými zbraněmi. Putin naposledy ohlásil záměr rozmístit jaderné zbraně i na území svého spojence, v Bělorusku, prý v reakci na tlak Západu.

Související

Více souvisejících

Nikolaj Patrušev Vladimír Putin Jaderné zbraně Rusko

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Volodymyr Zelenskyj s Justinem Trudeau, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Trudeau přijel do Kyjeva, setká se s prezidentem Zelenským

Kanadský premiér Justin Trudeau v sobotu přijel na neohlášenou návštěvu Kyjeva. Děje se tak v týdnu, kdy se Ukrajina vypořádává s následky zničení Kachovské přehrady a zároveň na bojišti pokračují tvrdé boje v rámci očekávané protiofenzivy. 

před 38 minutami

Petr Pavel

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy