Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř, který je v jihoafrickém vězení, oznámil, že se u soudu hodlá zastupovat sám, a požádal o řadu výhod, včetně možnosti konzultovat svůj zdravotní stav s osmi různými lékaři. Píše to dnes jihoafrický zpravodajský web EWN.
Krejčíř ve středu propustil svého právníka Vusiho Ngcoba. Děje se tak v době, kdy se před soudem snaží zbavit obvinění z pokusu o útok z vězení Zonderwater v Pretorii v roce 2015. Navzdory tomu, že Krejčířova bývalá přítelkyně Marissa Christopherová přiznala, že byla do plánu zapletena, Krejčíř nadále tvrdí, že je nevinný. Dříve vypověděl, že krátce poté, co byl obviněn z pokusu utéct z věznice Zonderwater, byl za trest převezen do nápravného zařízení s maximální ostrahou.
Krejčíř žádá soud o přístup k osmi různým soukromým lékařům;mimo jiné k ortopedovi, psychologovi, dermatologovi a zubaři, který se specializuje na zubní implantáty, píše web News 24. Podle něj si Krejčíř u soudu stěžoval na silné bolesti a tvrdí, že nemá přístup k některým lékům, které potřebuje. Také žádá přístup k právním dokumentům, které si chce pročíst ve své cele, a k soukromé místnosti určené ke konzultaci s právními zástupci. Další soudní stání bylo stanoveno na 27. ledna.
Krejčíř, kterého české úřady začaly na přelomu tisíciletí stíhat kvůli hospodářské trestné činnosti, v roce 2005 uprchl z České republiky před policejním vyšetřováním. V Jihoafrické republice žije od roku 2007, za mřížemi je tam od listopadu 2013. Kromě trestu za únos a pokus o vraždu tam čelí rovněž obvinění z několika pokusů o útěk a ze spiknutí s cílem zavraždit policistu a právního konzultanta. V případu obchodování s drogami a pokusu o vraždu byl odsouzen k 35 letům vězení.
Pražský vrchní soud v roce 2018 Krejčířovi pravomocně potvrdil souhrnný trest 15 let vězení za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a za řadu dalších činů. Česká republika usiluje o jeho vydání od roku 2007.
Související
Radovan Krejčíř se ozval z vězení. Mohl by se vrátit do rukou české spravedlnosti
Soud zamítl žádost Krejčíře o nové hlavní líčení v jeho přítomnosti. Verdikt z roku 2018 by musel být zrušen
Aktuálně se děje
před 42 minutami
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
před 1 hodinou
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
před 3 hodinami
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
před 4 hodinami
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
před 5 hodinami
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
před 5 hodinami
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
před 7 hodinami
Trump podepsal zavedení nových cel
před 8 hodinami
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
před 9 hodinami
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
před 10 hodinami
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
před 11 hodinami
Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům
před 13 hodinami
Bude až 34 stupňů. Meteorologové očekávají návrat tropického počasí
včera
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
V NATO nikdy nebudeme, míní bývalý šéf ukrajinské armády Zalužnyj
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Policie objasnila pomníček. V případu vraždy z roku 2010 pomohly vzorky DNA
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
Německý soud poslal pětadvacetiletého Afghánce na doživotí do vězení za loňský tragický útok na demonstraci odborů v Mnichově. Dospělá žena a dítě nepřežily, další desítky lidí utrpěli zranění. O soudním rozhodnutí informovala DW.
Zdroj: Lucie Podzimková