Radši lhát, než ponížit Putina. Ukrajinský útok odhalil realitu dnešních ruských médií

Ruská prorežimní média neváhají klamat své diváky a čitatele. Zatímco armáda selhává v odporu proti ukrajinskému postupu přímo na území Kurské oblasti, média buď zarytě mlčí nebo ruskou obranu glorifikují. 

„Pohraniční oblast na území Kurské oblasti je poseta mrtvolami ukrajinských bojovníků a proměnila se ve hřbitov spálené nepřátelské techniky. Jen za posledních několik hodin bylo zabito obrovské množství ukrajinských útočníků … Kdo ví, kolik jich ještě leží v lesích, roklích a příkopech u silnic?“ napsal například populární bulvární list Argumenty i fakty. 

Ruský prezident Vladimir Putin označil ukrajinský vpád za „provokaci“, která „neměla vliv“ na ruskou válku na Ukrajině. „Nepřítel jistě dostane adekvátní odpověď a všech cílů, které jsme si vytyčili, bude bezpochyby dosaženo,“ uvedl podle serveru RFE/RL. 

Podle prominentní ruské propagandistky Olgy Skabejevové z televizního kanálu Rosija-1 ruští občané zuří. „Není možné nás destabilizovat nebo zasévat paniku. Naopak, rozzuřili Rusy a každý je teď připraven vzít do ruky zbraň a dát jasně najevo, že takhle se s Ruskem jednat nedá,“ vylíčila. 

List Nezavismaja gazeta pak ukrajinskou armádu označil za zmatenou. „Ukrajinská operace je tak chaotická, že je těžké říci, čeho se kyjevské síly snaží dosáhnout. Mnohé jejich akce se zdají být nesmyslné, jako by Ukrajinci sami nechápali své cíle,“ popsal. 

Objevilo se také množství obviňování Západu. Podle prokremelského komentátora Alexandra Kazakova ze státní televize Channel 1 ukrajinskou operaci řídí Britové. „Londýn je náš největší nepřítel. Chtějí, aby nepřátelské akce pokračovaly, dokud nezemře poslední Ukrajinec,“ prohlásil. 

Podle serveru Moskovskij komsomolec ruský prezident Vladimir Putin přesně ví, co dělá. „Putin odmítá hrát podle pravidel, která stanovili jeho ‚partneři‘ na Ukrajině. Putin je tlačen k okamžitým, dramatickým prohlášením a činům. Akce budou podniknuty, ale přijdou ve chvíli, která bude vhodná a výhodná pro Rusko a pro prezidenta, a ne ve chvíli, která vyhovuje nepříteli. Vytlačení ukrajinské armády z Kurské oblasti bude pouze součástí jeho adekvátní reakce,“ zdůraznil autor textu Michail Rostovskij.

Podle nezávislého serveru Meduza Kreml „instruoval státní a prokremelská média, aby nepopisovala vpád jako novou frontu ve válce a nezmiňovala blízkost bojů k jaderné elektrárně v Kurské oblasti“. 

Ukrajinská státní televize ve středu odvysílala reportáž, ve které ukrajinské jednotky sundávají ruskou vlajku ze stožáru na úřední budově ve městě Sudža v Kurské oblasti a nahrazují ji ukrajinskou vlajkou. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že video bylo pořízeno ve středu.

Reportáž zahrnovala záběry trojice ukrajinských vojáků stojících na střeše třípatrové budovy, údajně školy s kolejí, jak stahují ruskou vlajku a volají "Sláva Ukrajině". Na videu byla také vidět kolona shořelých ruských vozidel při vjezdu do Sudže a prázdné ulice s nepoškozenými obchody a úředními budovami.

Zpravodajka ukrajinské státní televize uvedla, že ukrajinské síly mají plnou kontrolu nad Sudžou, která je klíčovým uzlem pro překládku plynu. Dodala, že televizní štáb přijel do města jako součást vojenské kolony, která přivezla humanitární pomoc pro civilisty.

Kurská oblast je v centru pozornosti od 6. srpna, kdy na její území pronikly ukrajinské ozbrojené síly. Ruské velení vyslalo do boje proti nim nejen pohraničníky, ale i novobrance, přičemž mnozí z nich padli do ukrajinského zajetí.

V důsledku vpádu ukrajinských jednotek v Kurské oblasti, který nezastavily ani obranné valy vybudované po začátku války na Ukrajině, platí od minulého pátku na federální úrovni režim mimořádné situace.

Související

Tomáš Řepa Rozhovor

Jakákoliv odveta v této válce už se dá odůvodnit téměř čímkoliv a příkopy mezi znesvářenými stranami se dále prohlubují, říká Řepa pro EZ

Bezpečností expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak vnímá ukrajinský útok na ruské letecké základy z minulé neděle. Podle něj operace Pavučina odhalila slabiny ruské vojenské mašinérie. „Samozřejmě, že jde o selhání a nejen rozvědky. Není však zdaleka první, ve válce jste neustále pod tlakem a děláte chyby. Možná ještě důležitější je, jak se z nich poučíte. Korupcí a nepotismem stíhané ruské ozbrojené síly však reagují se zpožděním,“ říká.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Noviny / tisk Vladimír Putin Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

včera

Aleš Majer

Dva prvoligové týmy oznámily své nové trenéry. Boleslav bude trénovat Majer, Slovácko Kameník

Jen krátce po skončení sezóny 2024/25 se rozjely nejen změny v hráčských kádrech prvoligových mužstvech, v některých případech musela prvoligové kluby řešit i otázku, kdo bude jejich hráče v nadcházející sezóny 2025/26 trénovat. Po prvním červnovém týdnu mají tuto otázku vyřešenou jak v Mladé Boleslavi, tak na Slovácku. Zatímco prvně jmenovaný středočeský klub sáhl po Aleši Majerovi, pro nějž se tak bude jednat o premiérovém prvoligovém angažmá v kariéře, v případě Slovácka se stal novým trenérem dosavadní lodivod druholigového Vyškova Jan Kameník.

včera

Fotbal

Češi zvládli další duel kvalifikace na MS, po Faerských ostrovech a Gibraltaru vyhráli nad Černou Horou

Čeští fotbalisté vyhráli po Faerských ostrovech a Gibraltaru další duel v rámci kvalifikace na mistrovství světa, které se bude v roce 2026 konat v USA, Kanadě a Mexiku. Tentokrát soupeřem svěřenců kouče Ivana Haška byla Černá Hora. V domácím prostředí v plzeňských Štruncových sadech se o výhru 2:0 a udržení se českého týmu na vedoucím místě své kvalifikační skupiny L postarala dvojice bývalých spoluhráčů z Leverkusenu Adam Hložek a Patrik Schick. Přestože Češi měli postupem času čím dál více příležitostí a protože Černého trefa pak neplatila kvůli předešlému ofsajdu, na skóre se už nic nezměnilo.

včera

Černá díra trhá hvězdu na kusy

Velký třesk byl největší explozí v celém vesmíru, která ale byla ta druhá? Vědci na to náhodou přišli

Astronomové přišli s překvapivým objevem: pomocí vesmírného teleskopu Gaia se jim podařilo náhodně zaznamenat dosud neznámý typ gigantických vesmírných explozí – největších, jaké kdy lidstvo pozorovalo od samotného počátku vesmíru. Tyto kolosální výbuchy světla, zachycené z jádra vzdálených galaxií, nejenže překonávají dosavadní záznamy svou silou, ale i délkou trvání.

včera

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk smazal příspěvky týkající se konfliktu s prezidentem Trumpem

Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX, zřejmě odstranil několik ostrých příspěvků z platformy X (dříve Twitter), které byly součástí jeho nedávného veřejného střetu s prezidentem Donaldem Trumpem. Podle zjištění CNN šlo mimo jiné o obvinění, že Trump figuruje ve „spisech Epsteina“, výzvu k jeho odvolání a nahrazení viceprezidentem JD Vancem, i hrozbu okamžitého odstavení vesmírné lodi Dragon.

včera

Pavel Blažek

Blažek pozastavil členství v ODS. Po bitcoinové kauze rezignoval i na vedení jihomoravské organizace

Ministr spravedlnosti v demisi Pavel Blažek pozastavil své členství v Občanské demokratické straně. Stalo se tak krátce poté, co kvůli narůstajícímu tlaku v souvislosti s takzvanou bitcoinovou kauzou podal demisi z ministerské funkce a zároveň se vzdal kandidatury v nadcházejících podzimních volbách. Původně měl být na čtvrtém místě jihomoravské kandidátky koalice Spolu. Kromě toho rezignoval také na funkci předsedy regionálního sdružení ODS v Jihomoravském kraji.

včera

Tomáš Řepa

Jakákoliv odveta v této válce už se dá odůvodnit téměř čímkoliv a příkopy mezi znesvářenými stranami se dále prohlubují, říká Řepa pro EZ

Bezpečností expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak vnímá ukrajinský útok na ruské letecké základy z minulé neděle. Podle něj operace Pavučina odhalila slabiny ruské vojenské mašinérie. „Samozřejmě, že jde o selhání a nejen rozvědky. Není však zdaleka první, ve válce jste neustále pod tlakem a děláte chyby. Možná ještě důležitější je, jak se z nich poučíte. Korupcí a nepotismem stíhané ruské ozbrojené síly však reagují se zpožděním,“ říká.

včera

včera

Koncept letadla Overture

Nadzvukové létání se po 20 letech vrací. Je ale potřeba vyřešit zásadní problém

Po více než dvou dekádách od vyřazení slavného Concordu se nadzvukové lety vracejí do hry – tentokrát možná i nad pevninskými Spojenými státy. Boom Supersonic, ambiciózní startup z Colorada, pracuje na vývoji letadla Overture, které má být prvním komerčním nadzvukovým letounem od dob Concordu. K tomu ale bude potřeba odstranit jeden zásadní zákaz: létání nadzvukovou rychlostí nad pevninou USA.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj se chce za týden setkat s Trumpem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj usiluje o osobní schůzku s americkým prezidentem Donaldem Trumpem během nadcházejícího summitu skupiny G7, který se uskuteční ve dnech 15.–17. června v kanadském Kananaskisu. Informoval o tom šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak během pátečního večerního vysílání ukrajinské televize.

včera

včera

Bismarck (Foto: Bundesarchiv)

Zkáza Hitlerovy námořní pýchy. Krátký, ale nezapomenutelný příběh Bismarcku

Koncem května 1941 se na rozbouřených vlnách severního Atlantiku odehrála jedna z nejdramatičtějších námořních epizod druhé světové války – zoufalý hon desítek britských lodí na německou bitevní loď Bismarck. Tato obrovská a moderní válečná loď, chlouba nacistického Německa, vzbuzovala strach i respekt. Představovala pohyblivou pevnost na moři, kterou nacistická propaganda označovala za prakticky nepotopitelnou.

včera

Suchoj Su-35

Ukrajina sestřelila ruský stíhací letoun Su-35 v Kurské oblasti

Ukrajinské letectvo v sobotu ráno oznámilo, že se mu podařilo sestřelit ruský stíhací letoun Su-35 v ruské Kurské oblasti. Podrobnosti o samotné operaci zatím nebyly zveřejněny, ale podle údajů ukrajinského generálního štábu jde už o 414. zničené ruské vojenské letadlo od začátku plnohodnotné invaze v roce 2022.

včera

Ilustrační foto

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech

Pět let po vypuknutí pandemie covidu-19 si odborníci stále kladou otázku, jak hluboký dopad tato globální krize zanechala na nejmladších členech společnosti. Děti, které během pandemie vyrůstaly nebo se dokonce narodily, vykazují známky vývojových zpoždění, narušené socializace a vzdělávacích ztrát, jejichž důsledky mohou přetrvávat po celý život.

včera

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

USA jsou zranitelné víc, než si myslely. Ukrajinský útok drony odhalil slabinu americké obrany

Nedávný dronový útok Ukrajiny na ruskou základnu strategických bombardérů v Olenyi vyvolal v amerických ozbrojených silách vážné obavy. Odborníci i armádní představitelé varují, že podobný scénář by mohl být úspěšně zopakován i proti americkým leteckým základnám – včetně těch na vlastním území USA. A zranitelnost je prý mnohem větší, než se dosud přiznávalo.

včera

včera

včera

včera

Ani předpověď počasí na víkend není bez bouřek. Teplejší bude sobota

Bouřlivé počasí se Česku nevyhne ani během prvního ryze červnového víkendu. Bouřky hrozí během soboty, která bude podle předpovědi teplejším z obou dní. Na Moravě může teplota vystoupat až na 26 °C. V neděli má být jen lehce přes dvacet. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy