Reznikov se snaží mírnit očekávání od chystané ukrajinské protiofenzivy

Řadu týdnů už se mluví o jarní ukrajinské protiofenzivě. Podle ministra obrany Oleksije Reznikova jsou očekávání od ní přehnaná. Vyplývá to z jeho odpovědí během rozhovoru pro server RBK-Ukrajina.

Reznikov naznačil, že ukrajinské ozbrojené síly pracují při plánování ofenzivy i s momentem překvapení. "To je smyslem vojenské operace - nikdo by neměl vědět, že začala. Čím déle nepřítel neví, tím je pravděpodobnější, že bude úspěšná," poznamenal.

Podle ministra jsou očekávání od protiofenzivy přehnaná. "Dříve se ve vítězství nevěřilo. Všichni chtěli, aby Ukrajina přežila, aby byla zachována alespoň nějaká její část. A když ozbrojené síly dosáhly úspěchu, začali všichni věřit ve vítězství," nechal se slyšet. "Teď chtějí další vítězství. Je to normální, to jsou emoce," dodal. 

Rusové se přinejmenším na některých místech na ukrajinský protiútok chystají. Britská rozvědka dnes na twitteru uvedla, že nově eviduje na satelitních snímcích bojové pozice z pytlů s pískem na střechách několika reaktorových budov Záporožské jaderné elektrárny. 

Související

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů.

Válka na Ukrajině: Ruský útok přímo ohrozil rumunské hranice, Ukrajinci přiznali údery na Krym

Rusové včera zasáhli přístavní město Reni na řece Dunaj, které leží přímo na ukrajinsko-rumunské hranici. Ukrajinci také oficiálně přiznali ostřelování Krymského poloostrova s tím, že „jde o normální taktiku“, jak likvidovat nepřátelskou logistiku. Tvrdé boje pokračují na několika místech fronty, ukrajinský generální štáb ale příliš sdílný není.

Více souvisejících

Oleksij Reznikov Armáda Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy