"Rozbombardovali jste ho. Vrazi. Jidášové", napsala studentka na instalaci srdcí oslavující dobytí Mariupolu Ruskem v Petrohradě

Na instalaci v Petrohradě, která oslavovala dobytí ukrajinského Mariupolu ruskou armádou, se ani ne týden po jejím odhalení objevil nápis upozorňující na zabíjení civilistů ruskými silami.

Ruské úřady podezírají, že jeho autorkou je 17letá školačka, kterou už zadržela policie a sepsala s ní záznam o "diskreditování ruské armády", informovala stanice Rádio Svoboda na jednom ze svých webů. Poškozenou instalaci podle zveřejněných videí nechalo město částečně rozebrat.

Svítící instalace v podobě dvou srdcí vyrostla před několika dny na známém petrohradském Palácovém náměstí. Na menším ze srdcí bylo napsáno "Mariupol" a na větším "Petrohrad". Šéf ruské okupační správy Mariupolu Kostjantyn Ivaščenko (Konstantin Ivaščenko) ji označil za dárek pro Mariupol od Petrohradu. Na soše se ale po několika dnech od instalace objevil nápis "Rozbombardovali jste ho. Vrazi. Jidášové". Město chtělo původně instalaci vyčistit, nakonec se ale rozhodlo poškozený povrch vyměnit.

Mariupol byl prakticky celý během letošního jara zničen. Ruské síly ho přes dva měsíce intenzivně bombardovaly, než ho v květnu plně ovládly. Dosud není jasné, kolik obětí si boje o přístav na pobřeží Azovského moře vyžádaly. Kyjev ale v květnu uváděl, že ve městě zahynulo nejméně 25.000 lidí, většinou civilistů. Poškozeno nebo zcela zničeno bylo asi 90 procent bytových a 60 procent rodinných domů.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Petrohrad

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy