Ruská armáda se u Charkova protlačila o 10 kilometrů. Ukrajinské jednotky ofenzivu zastavily

Ruské síly postoupily v jedné části Charkovské oblasti o deset kilometrů, ale situaci na bojišti se ukrajinské armádě podařilo stabilizovat. Uvedl to v pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro ukrajinská média, píše Reuters.

"Naše obranné síly dnes (v pátek) stabilizovaly Rusy tam, kde se nacházejí. Nejhlubší bod jejich postupu je deset kilometrů," citovala Zelenského slova tisková agentura RBK-Ukrajina.

Rusko spustilo 10. května novou ofenzívu na Charkovskou oblast, která se nachází u společné hranice na severovýchodě Ukrajiny. Zelenskyj tento týden vzhledem k situaci zrušil své návštěvy Belgie a Španělska.

Podle výpočtů agentury AFP na základě údajů amerického Institutu pro studium války (ISW) dobylo Rusko od 9. do 15. května celkem 278 čtverečních kilometrů ukrajinského území.

Zelenskyj podle zdrojů ze španělské královské rodiny zrušil svou dnešní návštěvu Madridu. Uvedl to server Euractiv.es. Důvody zrušení návštěvy nejsou známy. Zelenskyj se měl setkat se španělským králem Filipem VI. a v plánu bylo i setkání s premiérem Sánchezem, aby podepsali dohodu o bezpečnostních otázkách.

Podle diplomatických zdrojů cestu ukrajinského prezidenta, která měla zahrnovat i Portugalsko, byla zrušena z důvodu složité situace, se kterou jeho země bojuje v souvislosti s ruskou ofenzívou v Charkovské oblasti, píše Euractiv.es.

Ostřelování Charkovské oblasti ruskými jednotkami se prudce zintenzivnilo v pátek 10. května. V tentýž den zahájila ruská armáda svou ofenzívu. Ruští vojáci překročili hranici na více místech na severozápadě Ukrajiny a snaží se obsadit pohraniční obce na ukrajinském území. Tato situace podnítila Ukrajinu k evakuaci tisíců lidí z oblasti.

To, že ruská ofenzíva v Charkovské oblasti rozšiřuje frontovou linii na východě Ukrajiny, uvedl v neděli i Zelenskyj, který poukázal na probíhající boje ve více částech země. Informuje o tom agentura DPA.

Několik obcí "se změnilo ze 'šedé zóny' na bojovou zónu a (ruští) okupanti se v některých z nich snaží usadit nebo je využít k dalšímu postupu", řekl Zelenskyj v pravidelném večerním videovzkazu. Podle jeho slov se ruská armáda ofenzívou v Charkovské oblasti snaží co nejvíce vyčerpat ukrajinské síly.

Ukrajinský prezident dodal, že mimořádně složitá situace je především ve městě Vovčansk, kde před začátkem ruské invaze v únoru 2022 žilo 19.000 lidí.

Ukrajinské síly podnikají protiútoky a kladou tvrdý odpor, uvedl Zelenskyj. "Náš úkol je jasný - musíme okupantům způsobit co nejvíce ztrát," prohlásil. Zároveň požádal Ukrajince, aby zbytečně nepodlehli panice, protože Moskva se svou pozemní operací snaží vyvolat strach.

Ukrajinský prezident svým občanům doporučil, aby nepodlehli emocím, prověřovali si každou zprávu a důvěřovali "ukrajinským obranným silám".

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek varoval, že by Rusko mohlo zintenzivnit své raketové a dronové útoky, protože pozice ruského prezidenta Vladimira Putina oslabuje. V rozhovoru s novináři proto vyzval občany, aby důsledně dodržovali bezpečnostní opatření a během leteckých poplachů vyhledávali úkryty. Podle Zelenského slábne Putin jak politicky a na bojišti, tak i fyzicky, což ho může vést k provádění ještě tvrdších úderů proti ukrajinskému obyvatelstvu.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Pantsir-S

Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir

Ruské síly posílily ochranu moskevské rafinérie v jihozápadní části metropole umístěním dalšího protiletadlového systému Pantsir. Nové stanoviště se nachází nedaleko sjezdu z moskevského dálničního okruhu, jen několik stovek metrů od samotného průmyslového areálu. Podle analytiků z Defence Express tento krok jasně ukazuje na snahu zabezpečit klíčovou infrastrukturu po nedávných vzdušných útocích.

před 2 hodinami

Bouřky, ilustrační fotografie

Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy

První výraznější bouřky dnešního dne se na českém území již rozvíjejí v Jihočeském kraji, kde zasáhly zejména Prachaticko a Volyňsko. Vzhledem ke stávajícím atmosférickým podmínkám je v těchto oblastech nutné počítat s rizikem pádu krup o průměru přesahujícím 2 centimetry a také s velmi intenzivními přívalovými srážkami.

před 3 hodinami

Izraelská armáda, ilustrační fotografie

Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu

Izraelské nálety v jižním Libanonu si vyžádaly několik lidských životů, a to necelých čtyřiadvacet hodin po oznámení nového příměří mezi Izraelem a hnutím Hizballáh. Podle libanonské státní tiskové agentury zahynulo nejméně jedenáct lidí poté, co izraelské bojové letouny, drony a dělostřelectvo zasáhly více než tucet oblastí, přičemž mnoho útoků se soustředilo kolem města Nabatíja. Izraelská armáda uvedla, že zasáhla teroristické cíle Hizballáhu poté, co tato skupina vypálila přes padesát projektilů na izraelské jednotky rozmístěné v jižním Libanonu.

před 4 hodinami

Keir Starmer (labouristi)

Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá

Britský premiér Keir Starmer v současné době čelí nejhlubší politické krizi od svého nástupu do úřadu a jeho pozice v čele Labouristické strany je vážně ohrožena. Podle vlivných hlasů zevnitř strany ztratil předseda vlády faktickou kontrolu nad svým kabinetem i parlamentní frakcí. Vnitrostranický tlak rapidně zesílil po klíčových událostech uplynulých dní, které nastartovaly otevřené debaty o nutnosti rychlé výměny ve vůdcovském křesle.

před 5 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří

Spojené státy oznámily, že Izrael a hnutí Hizballáh dosáhly dohody o příměří. Toto oznámení přišlo po vlně intenzivních izraelských náletů v jižním Libanonu, které si vyžádaly 47 lidských životů. Nová dohoda reaguje na vážné obavy, že pokračující střety – při nichž Hizballáh v Libanonu zabil také čtyři izraelské vojáky – by mohly zcela podkopat širší dohodu o ukončení války mezi Spojenými státy a Íránem.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Do Prahy přijel polský prezident Karol Nawrocki. (24.11.2025)

Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání

Polský prezident Karol Nawrocki se rozhodl odebrat ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání, Řád bílé orlice. Tento krok přichází poté, co Zelenskyj schválil přejmenování jedné z jednotek ukrajinské armády po Ukrajinské povstalecké armádě (UPA). Polská hlava státu zdůraznila, že toto rozhodnutí není namířeno proti ukrajinskému lidu ani neznamená změnu ve strategickém směřování polské bezpečnostní politiky.

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii

Italská premiérka Giorgia Meloniová ostře reagovala na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v rozhovoru pro tamní média tvrdil, že ho během nedávného summitu zemí G7 prosila o společnou fotografii. Podle šéfky italského kabinetu je celá historka kompletně vymyšlená a Trumpova slova ji hluboce šokovala. Tento incident okamžitě vyvolal diplomatickou roztržku, v jejímž důsledku italský ministr zahraničí Antonio Tajani zrušel svou plánovanou oficiální cestu do Spojených států amerických.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek varoval, že by Rusko mohlo zintenzivnit své raketové a dronové útoky, protože pozice ruského prezidenta Vladimira Putina oslabuje. V rozhovoru s novináři proto vyzval občany, aby důsledně dodržovali bezpečnostní opatření a během leteckých poplachů vyhledávali úkryty. Podle Zelenského slábne Putin jak politicky a na bojišti, tak i fyzicky, což ho může vést k provádění ještě tvrdších úderů proti ukrajinskému obyvatelstvu.

včera

Ilustrační foto

Hormuzským průlivem začaly proplouvat první lodě s ropou, minám navzdory

Strategickým Hormuzským průlivem proplulo za jedinou noc více než 12,5 milionu barelů ropy. Oznámil to americký viceprezident JD Vance s tím, že jde o nejvyšší objem přepravy od konce února, kdy v regionu vypukl válečný konflikt. Tento prudký nárůst lodní dopravy umožnilo okamžité uvolnění americké námořní blokády, které následovalo po podpisu memoranda o porozumění mezi Washingtonem a Teheránem.

včera

Prezident Trump, J. D. Vance a Pete Hegseth

Mírové rozhovory mezi USA a Íránem se zhroutily kvůli Izraeli

Plánované mírové rozhovory mezi Spojenými státy a Íránem ve Švýcarsku byly odloženy poté, co prudké vojenské střety v Libanonu vystavily nově uzavřenou předběžnou dohodu obrovskému tlaku. Viceprezident JD Vance, který měl stát v čele americké diplomatické delegace, zrušil svůj čtvrteční odlet. Teherán ústy svých diplomatů jasně vzkázal, že požaduje pevné záruky úplného ukončení veškerých nepřátelských akcí v Libanonu, než bude ochoten v technických rozhovorech s Washingtonem pokračovat.

včera

včera

Rusko, Kreml

Moskvu po ničivém ukrajinském útoku pokryl ropný déšť

Obyvatelé Moskvy si podle BBC stěžují na padající černý déšť poté, co ruskou metropoli zasáhl dosud největší ukrajinský dronový útok od začátku plné invaze. Nálet, při kterém bylo směrem na hlavní město vysláno téměř 200 bezpilotních letounů, cílil na tamní rafinérii.

včera

Vance se tvrdě pustil do Izraele: Trump je na celém světě váš jediný spojenec

Americký viceprezident JD Vance ostře zkritizoval izraelské členy kabinetu, kteří odmítají novou dohodu mezi Washingtonem a Teheránem. Vzkázal jim, že Donald Trump je v současné době jediným hlavním představitelem státu na světě, který má pro Izrael pochopení, a že by si tamní politici měli uvědomit realitu situace, v níž se jejich země nachází. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy