Ruská armáda si po obsazení Avdijivky našla na Ukrajině nový cíl

Rusko posiluje útoky v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny a po obsazení Avdijivky nyní zaměřuje svou pozornost na dobytí města Marjinka. 

Mluvčí ukrajinské armády Dmytro Lychovij v noci na pátek oznámil, že oblast kolem Marjinky se stala dalším ohniskem bojů poté, co se ruským silám minulý týden podařilo ovládnout Avdijivku.

Podle jeho vyjádření se nepřítel za letecké podpory pokusil 31krát prolomit ukrajinské obranné linie v blízkosti obcí Pobeda a Novomychajlivka, nacházejících se jihozápadně od Marjinky.

Rusko také oznámilo, že obsadilo Pobedu. Pokud se obsazení vesnice potvrdí, znamená to, že došlo k mírnému posunu frontové linie směrem na západ.

Ruské jednotky po dobytí Avdijivky postupují na západ a ukrajinské síly je tlačí dál od regionální metropole Doněck, která je ovládána separatisty.

Generál Olexandr Tarnavskyj, velitel ukrajinských sil v této oblasti, uvedl v televizním vysílání, že většina ruských dělostřeleckých a leteckých útoků směřuje do oblasti Avdijivky a Marjinky. Zároveň poděkoval ukrajinským vojákům za jejich odvahu při obraně pozic.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tohoto týdne označil situaci na frontě za mimořádně náročnou kvůli zpoždění dodávek vojenské pomoci ze Západu. 

"Na doněcké frontě jednotky jižního okruhu ruské armády osvobodily vesnici Pobeda a zlepšily své pozice vedle frontové linie," uvedlo ruské ministerstvo obrany. Ukrajina v krátkém prohlášení reagovala, že "odpuzuje nepřátelské síly" v Pobedě.

"Rusové se zaměřují na Doněckou oblast jako na hlavní operační oblast," informoval ukrajinský velitel v oblasti generál Olexandr Tarnavskyj.

Moskva po více než roce stagnace obnovila ofenzívu na východě Ukrajiny a nasazuje na frontu velké množství vojáků a dělostřelectva.

Kyjev čelí nedostatku munice a zpožděné pomoci ze Západu. Například ve Spojených státech, které jsou největším spojencem Ukrajiny, probíhá politický spor ohledně pokračování dodávek střeliva a zbraní. 

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy