Ruská obrana údajně zničila všech deset raket ATACMS vypálených Ukrajinou

Během nočních útoků na poloostrov Krym zničila ruská obrana všech deset raket ATACMS s dlouhým doletem, které ukrajinské síly vypálily, prohlásilo ve středu ruské ministerstvo obrany. Uvedla to agentura Reuters.

Ministerstvo v prohlášení na sociální síti Telegram neuvedlo, zda útoky způsobily nějaké škody. Trosky raket údajně dopadly do obytné oblasti, podle předběžných informací však nikdo neutrpěl zranění, uvedl na Telegramu Ruskem dosazený gubernátor města Sevastopol Michail Razvožajev.

Podle ruského ministerstva obrany sestřelili také devět útočných dronů a jiných ukrajinských vzdušných prostředků nad ruskou Belgorodskou oblastí, pět dronů nad Kurskou oblastí a tři drony nad Brianskou oblastí. Agentuře Reuters se tato tvrzení nepodařilo nezávisle ověřit.

Gubernátor Belgorodské oblasti Viačeslav Gladkov uvedl, že při útoku utrpěly zranění dvě osoby, přičemž vznikly škody na elektrickém vedení, několika domech a autech.

V dubnu týden Spojené státy oznámily, že v únoru dodaly Ukrajině rakety ATACMS. Kyjev momentálně očekává další dodávku amerických zbraní, poté, co USA nedávno schválily poskytnutí rozsáhlého balíku vojenské pomoci pro Ukrajinu.

To, že má Ukrajina přístup k těžkým zbraním dlouhého dosahu včetně raket ATACMS ze Spojených států, v zásadě nezmění výsledek probíhající války, uvedl ve čtvrtek v reakci Kreml podle agentury AFP.

"Spojené státy jsou přímo zapojeny do tohoto konfliktu. Jdou zvýšit dosah zbraňových systémů, které už (Ukrajině) dodávají," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

"V zásadě to nemůže změnit výsledek speciální vojenské operace. Dosáhneme svého, ale způsobí to více problémů samotné Ukrajině," dodal mluvčí.

Americké ministerstvo zahraničí ve středu potvrdilo, že v tichosti poslalo Ukrajině rakety ATACMS, aby je použila na svém vlastním území. Podle resortu tyto rakety na Ukrajinu dorazily tento měsíc.

Některé rakety ATACMS dokáží zasáhnout cíl vzdálený až 300 kilometrů. Americký resort diplomacie potvrdil, že USA Ukrajině dodaly právě tento druh raket s dlouhým doletem.

Americké ministerstvo zveřejnilo informace o dodání raket v den, kdy americký prezident Joe Biden podepsal zákon o nové pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 61 miliard dolarů. Šéf Bílého domu tím umožnil Pentagonu ohlásit nový balík pomoci, který obsahuje i pro Ukrajinu nezbytně nutnou munici pro dělostřelectvo a protivzdušnou obranu.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině balistické strely ATACMS

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

včera

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

včera

Zemřel Vojtěch Adam, uznávaný vědec podlehl těžké nemoci

Ve věku pouhých 42 let zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity v Brně a významný vědec Vojtěch Adam, který v úterý podlehl krátké těžké nemoci. O Adamově úmrtí informovala právě univerzita na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy