Ruské jaderné manévry mají pokračovat. I za účasti Běloruska

Rusko hodlá pokračovat ve vojenském cvičení se zaměřením na využití taktických jaderných zbraní, a to za pomoci jednoho ze svých spojenců. Bělorusko totiž v pondělí avizovalo, že se zúčastní druhé fáze manévrů. 

"Jsme odhodlanější více než kdykoliv dříve odpovědět na hrozby namířené proti oběma našim zemím a společnému Svazovému státu Ruska a Běloruska," prohlásil běloruský ministr obrany Viktor Chrenin. 

"Naším cílem není vytvářet napětí v otázkách regionální bezpečnosti. Nesnažíme se vysílat vojenské hrozby k třetím zemím anebo ke komukoliv jinému," dodal Chrenin s tím, že Bělorusko je zemí míru, která nehledá konfrontaci. Minsk podle něj zůstává ostražitý.

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho běloruský protějšek Alexandr Lukašenko už před více než rokem ohlásili přesun taktických jaderných zbraní do Běloruska. Moskva pak v květnu uvedla, že chystané cvičení má "zchladit horké hlavy v hlavních městech na Západě". 

První část manévrů se uskutečnila v květnu na jihu Ruska u města Achtubinsk, přičemž armáda využila balistické rakety Iskander či hypersonické střely Kinžal. Podle analytiků jde ze strany Putina o varování, jímž chce odradit Západ od větších zásahů do války, kterou Rusko už přes dva roky vede na sousední Ukrajině. 

Související

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.

Více souvisejících

Ruská armáda armáda Bělorusko Rusko Bělorusko

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy