Ruské síly tvrdí, že obsadily frontové město Kurachove ve východní ukrajinské Doněcké oblasti. Toto město bylo v posledních měsících cílem intenzivních ruských útoků a jeho ovládnutí představuje strategický krok k logistickému uzlu Pokrovsk.
Ukrajinská strana podle BBC pád Kurachova nepotvrdila. Město, které se nachází přibližně 35 kilometrů jižně od Pokrovska, zůstává podle ukrajinského mluvčího Viktora Trehubova stále dějištěm bojů, přičemž ukrajinské síly nadále vzdorují ruským jednotkám uvnitř města. Trehubov, mluvčí skupiny sil Chortycja, uvedl, že k pondělnímu ránu pokračovaly tvrdé střety.
Kurachove má strategický význam díky svému napojení na dopravní infrastrukturu, která spojuje frontové linie a umožňuje přesun vojáků a zásob. Podle analytika Romana Pohorily by dobytí tohoto města umožnilo Rusům posunout se severním směrem a zaútočit na Pokrovsk z nové osy.
Ruské ministerstvo obrany zároveň oznámilo, že jeho síly obsadily také vesnici Dačenske, která leží asi 8 kilometrů jižně od Pokrovska. Tato tvrzení však nelze nezávisle ověřit.
Mezitím byly v posledních dnech hlášeny prudké boje i v ruské Kurské oblasti, kde Ukrajina zahájila protiútok. Podle ukrajinských i zahraničních zdrojů čelí ukrajinská armáda značným personálním ztrátám a postupným územním ztrátám na východě země, kde Rusko pokračuje v postupu.
Na sociálních sítích se objevila fotografie, která údajně zachycuje vojáka s ruskou vlajkou v Kurachově, přičemž tuto snímku poskytla agentura Reuters. Nicméně její autenticita nebyla ověřena. Boje v této oblasti nadále pokračují, přičemž ukrajinská strana se snaží udržet kontrolu nad klíčovými oblastmi.
Ruský postup v Doněcké oblasti znovu upozornil na strategický význam této části fronty, kde obě strany vedou intenzivní boje o kontrolu nad klíčovými logistickými a dopravními uzly.
Související
Rusko vydalo zatykač na Conora Kennedyho, syna ministra zdravotnictví USA
Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Španělsko a Maroko se bojí další migrační vlny. Výrazně posilují bezpečnost na hranicích
před 2 hodinami
Rusko vydalo zatykač na Conora Kennedyho, syna ministra zdravotnictví USA
před 3 hodinami
Chorvatsko pohltily rozsáhlé lesní požáry
před 4 hodinami
Pět let od návratu Tálibánu k moci: Afghánistán se hroutí, lidem hrozí hladomor
před 6 hodinami
Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, nejméně pět mrtvých
před 7 hodinami
Trump: V nejbližší době prohlásím Hormuzský průliv za území Spojených států
před 8 hodinami
Předpověď počasí na příští týden slibuje déšť. Meteorologové ale mírní očekávání
včera
Sucho v Evropě způsobuje i fenomén, který experti pozorují už desítky let
včera
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
včera
Sparta se ke Slavii v Lize mistrů nepřidá. V předkole nestačila na Lyon
včera
Plány monarchie odhaleny. Figuruje stále i jméno bývalého prince Andrewa
včera
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
včera
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
včera
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
včera
Počasí o víkendu: Česko sejmou další vedra, místy se čeká až 37 stupňů
včera
Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce
včera
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
včera
Tusk: Polské bezpečnostní složky zmařily ruský atentát na amerického občana ve Varšavě
včera
Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska
včera
Trumpovi se nelíbí drony ze zahraničí. Uvalil na ně stoprocentní cla
Spojené státy zavádějí nová cla na dovoz bezpilotních letounů a jejich komponentů, která dosáhnou výše až 100 procent. Americký prezident Donald Trump podepsal příslušnou proklamaci po prošetření ze strany ministra obchodu Howarda Lutnicka.
Zdroj: Libor Novák