Rusko chce legitimizovat teroristy. Vyřadí Tálibán ze seznamu zakázaných organizací

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý uvedl, že Rusko musí vést jednání s afghánským vládnoucím hnutím Tálibán ohledně důležitých záležitostí a pracuje na vyřazení Tálibánu ze seznamu zakázaných teroristických organizací. 

"Je to země, která sousedí s naší zemí, a komunikujeme s ní stejně jako s ostatními," uvedl Peskov podle agentury Reuters.

"Důležité otázky musíme vyřešit, což vyžaduje dialog, a tak s nimi komunikujeme stejně jako s každým jiným - jsou fakticky autoritou v Afghánistánu," dodal mluvčí Kremlu, aniž by specifikoval, o jaké konkrétní otázky se jedná.

V březnu došlo v Rusku k nejsmrtelnějšímu útoku za posledních 20 let, kdy ozbrojenci vtrhli do koncertní haly Crocus City Hall u Moskvy a zabili nejméně 144 lidí.

Za útokem se přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS). Západní tajné služby a bezpečnostní experti předpokládají, že za útokem stojí afghánská odnož Islámského státu - Chorásán (IS-K). Rusko včetně prezidenta Vladimira Putina opakovaně tvrdí, že do útoku je zapletena Ukrajina, což Kyjev odmítá.

Rusko je již několik let terčem útoků Islámského státu kvůli své roli při potlačování nepokojů v regionech s muslimskou většinou, stejně jako kvůli své podpoře režimu v Sýrii během tamní občanské války.

Taliban se vrátil k moci v Afghánistánu v roce 2021 po stažení zahraničních sil pod vedením Spojených států, ale dosud figuruje na seznamu organizací, které Rusko považuje za teroristické. 

Související

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

Více souvisejících

Rusko Tálibán Dmitrij Peskov

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy