Ať už v prezidentských volbách v Česku zvítězí kterýkoliv kandidát, vztahy s Ruskem nezmění, řekl dnes ruské státní agentuře TASS ředitel Ruské rady pro mezinárodní vztahy Andrej Kortunov. Ten zároveň tvrdil, že změnit vztahy Prahy s Moskvou nové hlavě státu neumožní členství Česka v Evropské unii a Severoatlantické alianci, stejně jako český "vnitropolitický konsensus o negativním postoji k Rusku".
Kortunov označil mírnou převahu generála ve výslužbě Petra Pavla nad bývalým premiérem Andrejem Babišem v prvním kole prezidentských voleb za očekávanou. Výsledek Kortunov spojil s "celkovou militarizací politického prostoru", která se odehrává v Evropě, píše státní tisková agentura země, která loni v únoru vojensky napadla Ukrajinu a rozpoutala tím největší pozemní konflikt v Evropě od druhé světové války.
"Mnozí by v prezidentském křesle rádi viděli silného vůdce s určitou vojenskou zkušeností, generál je postava, která má v takovém případě relativní výhodu," pronesl šéf think-tanku, který před lety založilo mimo jiné ruské ministerstvo zahraničí na příkaz tehdejšího prezidenta Dmitrije Medveděva.
Kortunov dále uvedl, že v České republice to není prezident, kdo "určuje hlavní směry zahraniční i vnitřní politiky země". "Nemyslím si, že se v politice Prahy vůči Rusku dočkáme nějakých vážných změn," řekl Kortunov. V této souvislosti hovoří nejprve o českém členství v evropské sedmadvacítce a Severoatlantické alianci, což podle něj neumožní změny ve vztahu k Moskvě. Kromě toho bude podle Kortunova hrát roli i vnitropolitický faktor.
Související
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, tvrdí ruský vůdce Putin
OSN oficiálně zařadila Izrael a Rusko na černou listinu
Rusko , prezidentské volby 2023 , Petr Pavel , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Je to alarmující. Tolik případů eboly za krátký čas ještě nebylo, tvrdí experti
před 1 hodinou
Nedělní bouřky mohou být i velmi silné, varovali meteorologové
před 2 hodinami
Benešova vila je nově v rukou Husitského muzea. Naplnila se závěť jeho manželky
před 3 hodinami
Tragické napadení mezi sousedy v Havířově. Žena útok nepřežila
před 4 hodinami
Příměstské vlakové linky v Praze čeká zásadní změna. Kvůli rekonstrukci nádraží
před 4 hodinami
Babiš nevyloučil Pavlovu účast na summitu NATO. Vláda rozhodne v červnu
před 5 hodinami
Nedělní bouřky mohou být ještě silnější, upozornili meteorologové
včera
Bývalému princi Andrewovi pomáhá nedůvěra svědkyň v britskou policii
včera
Senátoři navrhují na státní vyznamenání i slavné herce
včera
Policie stále vyšetřuje požár v Pardubicích. Zadržela dalšího cizince
včera
ČT poprvé reagovala na Babišova slova. Televize trvá na poplatcích
včera
Opustil nás doktor inženýr. Prezident Pavel reagoval na Hrabětovo úmrtí
včera
Rulík zhodnotil své poslední MS u národního týmu. Je rád za čtvrtfinále
včera
Trumpovo jméno má být odstraněno z názvu Kennedyho centra, rozhodl soud
včera
Babiš oznámil, že nový zákon o ČT a Českém rozhlase nevznikne
včera
Lebka svaté Zdislavy je zpět v Jablonném. Převzal ji arcibiskup Přibyl
včera
Potvrzeno výstrahou. Meteorologové očekávají bouřky, budou silné
včera
Trump přibral, měl by držet dietu. Lékař popsal zdravotní stav prezidenta
včera
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, tvrdí ruský vůdce Putin
včera
Počasí bude místy bouřlivé. Zesílí vítr, hrozí i krupobití
Počasí v Česku bylo v uplynulých dnech na konec května velmi teplé a zároveň se na řadě míst obešlo zcela beze srážek. Dnes může místy pršet i intenzivně, protože meteorologové očekávají bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě