Rusko musí kvůli útokům Ukrajiny jednat. Zavírá školy i podniky, začala evakuace

Z Belgorodské oblasti v Rusku bylo vojáky evakuováno pět tisíc dětí ohrožených ukrajinskými bombardováními. Uvedl to oblastní guvernér Vjačeslav Gladkov.

Minulý týden regionální úřady oznámily, že 9000 nezletilých osob bude přemístěno do jiných regionů kvůli hrozbě přeshraničního ostřelování a útokům bezpilotních letadel. Dosud si v tomto regionu ruskou-ukrajinského konfliktu vyžádaly životy více než tucet civilistů.

"Už jsme evakuovali pět tisíc dětí z našeho regionu. Včera bylo přesunuto 1300 dětí do Petrohradu, Brjanska a Machačkaly," uvedl Gladkov.

Děti, které stále žijí poblíž hranic, včetně hlavního města Belgorodské oblasti, přejdou na dálkové vzdělávání v příštím měsíci, dodal Gladkov. Podniky, které byly kvůli útokům uzavřeny, budou moci opět otevřít, pokud jejich personál bude vyškolen v první pomoci a okna budou zabezpečena lepicí páskou.

Od začátku války na Ukrajině před více než dvěma lety se Belgorod opakovaně stává terčem toho, co ruští představitelé nazývají nevybíravými útoky ze strany Ukrajiny.

V pátek byl v Belgorodu zasažen ukrajinským dronem vícepatrový bytový dům, přičemž zabil muže a zranil další dva, včetně jeho manželky, uvedl Gladkov. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Konec debat na Joj, bojkot Markízy, ovládnutí RTVS. Slovenská vláda rozkládá tamní televize

Vládní politici na Slovensku se v období napjatých vztahů s některými médii rozhodli přerušit účast v diskusních pořadech nejvíce sledované televize Markíza, kterou již delší dobu bojkotují členové vládní strany Směr-SD premiéra Roberta Fica.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy