Rusko prý nad Krymem a Černým mořem sestřelilo další desítky dronů

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že v noci na čtvrtek zničilo celkem 22 ukrajinských dronů. Z toho bylo 19 dronů sestřeleno nad anektovaným poloostrovem Krym a nad okolním Černým mořem. Zbývající tři drony byly zasaženy v jiných částech Ruska. 

Ruské ministerstvo obrany uvádí, že tímto zásahem překazilo pokus Ukrajiny o dronové útoky. Významná část těchto dronů byla zneškodněna nad Černým mořem a na území Krymské republiky. Další drony byly sestřeleny nad územím Kurské, Belgorodské a Oriolské oblasti.

Krymský poloostrov byl cílem útoků ukrajinských sil od začátku ruské invaze, ale v nedávné době byly tyto útoky intenzivnější. Kyjev stále trvá na svém závazku znovu získat Krym, který byl Moskvou anektován v roce 2014. Rusko v minulosti tvrdilo, že sestřelilo desítky 42 ukrajinských dronů nad Krymem.

Ve středu ale ozbrojené síly Ukrajiny oznámily, že úspěšně zaútočily na velitelské stanoviště ruské Černomořské flotily u Sevastopolu. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

"Ozbrojené síly Ukrajiny ráno 20. září úspěšně zaútočily na velitelské stanoviště černomořské flotily okupantů u Verkhniosadove poblíž dočasně okupovaného města Sevastopol. Sláva ozbrojeným silám Ukrajiny!" uvedlo na telegramu Ředitelství strategické komunikace ozbrojených sil Ukrajiny.

K útoku také došlo v černomořském ruském letovisku Soči hoří nedaleko letiště. Podle agentury APA to uvedla ruská tisková agentura RIA Novosti. Guvernér Krasnodarského kraje Veniamin Kondraťjev informoval, že v městě hoří sklad s palivem.

Podle informací na sociálních sítích předcházely požáru výbuchy. Kanál Nexta uvedl, že začalo hořet poté, co sklad zasáhl dron.

Soči je ruské město a černomořské letovisko nacházející se na jižním pobřeží Ruska, poblíž hranic s Gruzií.

Od zahájení ukrajinské protiofenzívy v červnu Rusko zažívá vlny dronových útoků, při kterých občas dochází k poškození budov, včetně těch v Moskvě. Ruští představitelé však význam těchto útoků minimalizují.

Související

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy