Rusko tvrdí, že jeho armáda dobyla další obec v Doněcké oblasti

Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že jeho armáda dobyla další obec v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Informuje o tom agentura Reuters.

Ruské síly "získaly kontrolu nad obcí Archanhelské", tvrdí ruský resort obrany. Tato vesnička leží na frontové linii nedaleko obce Očeretyne, jejíž dobytí hlásila Moskva začátkem května.

Ukrajinská policie informovala o třech obětech a dvou zraněných při ruských úderech v Doněcké oblasti, kde za uplynulý den zaznamenali přes 1800 útoků.

Rusko před dvěma týdny spustilo novou ofenzívu v pohraniční Charkovské oblasti, čímž se otevřela nová fronta v probíhající válce. Podle Kyjeva jde o snahu Moskvy odklonit přečíslené ukrajinské jednotky z frontové linie na východě, kde probíhají nejostřejší boje.

Ukrajinská armáda v pátek uvedla, že jejím jednotkám se podařilo zastavit postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti a přešli do protiútoku.

"Ukrajinské obranné síly zadržely ruské jednotky v Charkovském sektoru... Situace je pod kontrolou, a probíhají protiofenzivní operace," sdělila ukrajinská armáda na pátečním brífinku v Kyjevě.

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj uvedl, že Rusové, navzdory počátečním úspěchům, uvízli v pouličních bojích o Vovčansk a utrpěli vysoké ztráty. Dodal, že ruské síly posílají do této oblasti posily, ale jejich snaha o dobytí města zatím skončila neúspěšně.

Varoval také před intenzivními boji na východě Ukrajiny, zejména u měst Časiv Jaro, Pokrovsk a Kurakovo v Doněcké oblasti.

Druhé největší ukrajinské město Charkov a jeho okolí odolávají ruským útokům již několik měsíců. Během těchto útoků byly použity rakety, drony a naváděné bomby, což způsobilo vážné poškození energetické infrastruktury.

Zelenskyj v pátek navštívil Charkov a setkal se s vysokými představiteli armády. Společně navštívili místo velké tiskárny, která byla zničena při raketovém útoku, při kterém zemřelo nejméně sedm lidí.

"Dnes jsem v Charkově... Dostal jsem také aktuální informace o obranných operacích, zejména v oblasti města Vovčansk, a o obnově poškozené energetické infrastruktury," napsal Zelenskyj na sociální síti. Vyjádřil také soustrast rodinám a přátelům obětí útoku.

Moskva dnes uvedla, že se jí podařilo proniknout do blízkosti města Bachmut na východě Ukrajiny. Dříve informovala o údajném dobytí vesnice Bilohorivka, což jí umožňuje získat plnou kontrolu nad Luhanskou oblastí.

Tajemník Rady bezpečnosti a obrany Ukrajiny Olexandr Lytvynenko tvrdí, že cílem ruské ofenzívy v Charkovské oblasti je pravděpodobně vytvořit nárazníkovou zónu, která by omezila schopnost Ukrajiny zasáhnout pohraniční oblasti Ruska. Agentura Reuters dodává, že Rusové často podnikají letecké nálety na Ukrajinu z ruské Belgorodské oblasti.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy