Při ruském ostřelování Doněcké oblasti na východě Ukrajiny zahynulo v úterý šest civilistů a dalších sedm utrpělo zranění. Informuje o tom dnes server The Kyiv Independent, který se odvolává na ukrajinské úřady. Ukrajinští vojáci za uplynulý den odrazili na východě země přes 60 ruských útoků a invazní síly se snaží o plné ovládnutí Bachmutu, uvedl v ranním hlášení ukrajinský generální štáb. Podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) Rusové v minulých dnech v Bachmutu postoupili, zatím ale nejsou vizuální důkazy o tom, že zcela ovládali centrum města.
Ve třech obcích v Doněcké oblasti zahynulo šest lidí včetně zdravotní sestry, píše The Kyiv Independent. Útoky navíc poškodily obytné domy i jednu administrativní budovu.
Jedny z nejtvrdších bojů se nadále odehrávají v okolí Bachmutu, který se ruské jednotky snaží už měsíce dobýt ve snaze obsadit celou Doněckou oblast, která je součástí východního průmyslového srdce Ukrajiny - Donbasu. Ukrajinský generální štáb ve svém dnešním pravidelném ranním hlášení o vývoji bojů uvádí, že Bachmut je společně s Marjinkou, dalším městem v Doněcké oblasti, epicentrem bojů. Invazní jednotky se mimoto nadále soustřeďují na útok ve směrech na Lyman a Avdijivku v Doněcké oblasti, uvádí také generální štáb.
Ruští vojáci patrně v uplynulých dnech postoupili v jižní části Bachmutu, uvádí ve svém pravidelném hodnocení vývoje bojů Institut pro studium války. Podle něj to lze odvodit z geolokalizačních záběrů. Americkým analytikům se naopak nepodařilo ověřit tvrzení jednoho z proruských vojenských blogerů, že žoldnéři z Wagnerovy skupiny ovládají celé centrum Bachmutu. Podle institutu nelze potvrdit ani úterní tvrzení proruských komentátorů, že ruské síly ovládly vlakové nádraží Bachmut-1.
Ruské síly zároveň pokračují s útoky v okolí Bachmutu, upozorňují američtí analytici. Ukrajinský generální štáb tvrdí, že odrazil útok u Bohdanivky, která leží asi šest kilometrů severozápadně od města.
"Okupanti provedli neúspěšné útočné akce u Bohdanivky," tvrdí velení ukrajinských sil s poznámkou, že obránci v tomto úseku fronty za uplynulý den odrazili asi 30 ruských útoků. Celkem hlásí odražení šesti desítek takových útoků.
Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit. Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny už před několika dny tvrdil, že jeho bojovníci na budovu samosprávy Bachmutu vyvěsili ruskou vlajku, a město tak z právního hlediska dobyli. Ukrajinská armáda jeho tvrzení popřela.
Podle dalších informací generálního štábu ukrajinské armády vyvíjejí ruské síly i nadále psychologický nátlak na obyvatele okupovaných částí Ukrajiny. Ve městě Melitopol v Záporožské oblasti údajně šířili letáky o evakuaci do Ruska a o hrozbách souvisejících s postupem ukrajinské armády, píše server The Kyiv Independent.
Podle ISW ruské síly rovněž pokračují v přípravách na očekávanou ukrajinskou protiofenzivu v jižním směru. Ukrajinská armáda zároveň upozornila, že Rusko posílilo svou přítomnost v Černém moři, kde má v současnosti 15 vojenských lodí, včetně šesti, které nesou rakety.
Související
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
Ukrajina je vojenskou velmocí. Evropa se musí rozhodnout, zda skončí v ruských rukou, varuje Estonsko
válka na Ukrajině , Ruská armáda
Aktuálně se děje
včera
OBRAZEM: Sudetští Němci dorazili do Brna. I se synem Wintona uctili židovské oběti
včera
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
včera
Kriminalisté uzavřeli případ z obchodního domu v Hradci Králové. Navrhli obžalobu
včera
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
včera
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
včera
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
včera
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
včera
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
včera
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
včera
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
včera
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
včera
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
včera
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
včera
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
včera
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
včera
Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra
včera
Ukrajina je vojenskou velmocí. Evropa se musí rozhodnout, zda skončí v ruských rukou, varuje Estonsko
včera
Mír v Evropě není samozřejmostí. Dějiny na nás čekat nebudou, není čas ztrácet čas, cituje světový tisk Pavla
včera
Nervozita v Grónsku stoupá. Trumpův zmocněnec pronesl v závěru nezvané návštěvy nepříjemnou hrozbu
včera
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
Valné shromáždění Organizace spojených národů schválilo rezoluci zaměřenou na ochranu globálního klimatu. Tento krok navazuje na dřívější snahy, kdy bylo uznáno právo na čisté a zdravé životní prostředí jako lidské právo a soud byl požádán o vyjasnění povinností jednotlivých zemí. Nově přijatý dokument má za cíl převést dřívější právní závěry do konkrétní politické a praktické roviny, což by mělo zintenzivnit celosvětové úsilí v boji proti klimatickým změnám.
Zdroj: Libor Novák