Rusové se pokusili objet východoukrajinský Vuhledar, ukrajinská armáda je rozprášila

Rusové se patrně snažili objet východoukrajinský Vuhledar z východu, když jejich konvoj rozprášila ukrajinská armáda. Není stále jasné, zda se jednalo o jednotlivý útok, nebo o sérii, ale ztráty Ruska byly značné, píše ruskojazyčný server BBC, který se pokusil události z posledních dní rekonstruovat. Četné otázky ohledně situace u Vuhledaru vzbudily záběry na sociálních sítích, které sdílelo i ukrajinské ministerstvo obrany.

Ruské síly zahájily významný útok na Vuhledar 26. ledna. Podílely se na něm jednotky 40. samostatné brigády námořní pěchoty a 155. brigády námořní pěchoty, obě patřící k Tichooceánskému loďstvu, jednotky samozvané Doněcké lidové republiky (DPR) a 36. motostřelecké brigády 29. vševojskové armády, píše BBC na základě zpráv proruských vojenských blogerů. Podle ruského nezávislého vyšetřovacího projektu Conflict Intelligence Team se na operaci podílely také zvláštní jednotky ruské vojenské rozvědky GRU.

Rusové podle všeho nejprve rychle dosáhli dálnice, která spojuje vesnici Pavlivku s městem Marjinka v Doněcké oblasti. Silnice míří ze jihozápadu na severovýchod a od Vuhledaru odděluje jeho předměstí, sestavené z chatek a menších domů. Ruským vojákům se pak ale kvůli odporu ukrajinské armády nedařilo proniknout do města. Zřejmě se proto rozhodli pro obchvatný manévr - město obejít z východu.

Ruské kolony se přesouvaly od vesnice Mykilske, která je pod kontrolou ruské armády, po silnicích vedoucích skrze rozlehlá pole. Cesty lemují stromořadí, které poskytují určité krytí, drony ukrajinské armády ale pohyb ruských konvojů zaznamenaly a ukrajinské síly zahájily palbu.

Je těžké určit, kdy přesně útok na konvoj nastal. Videozáznamy zničených či opuštěných obrněných vozidel ukrajinské zdroje zveřejnily 9. února odpoledne. První zprávy o ostřelování ruského konvoje u Vuhledaru se ale objevily už 6. února, kdy se rovněž hovořilo o třicítce zničených vozidel.

Jeden z ukrajinských blogerů podle BBC tvrdí, že ruská armáda utrpěla u Vuhledaru ztráty v rámci "série útoků". Server nicméně píše, že žádná spolehlivá data o přesném čase zničení či zasažení vozidel neexistují. Různé zdroje se ale shodují na tom, že Rusko přišlo o zhruba 30 kusů vybavení. Na základě záběrů se jedná o 31 vozidel, ale není jasné, zda všechny záběry byly pořízeny v jeden den nebo dokonce na jednom místě.

Na záběrech z dronů je vidět tanky a obrněná vozidla, která se pohybují v těsné koloně. Když některá vozidla najedou na miny, další se je snaží objet a rovněž explodují.

Ruské ministerstvo obrany ztrátu konvoje u Vuhledaru nepotvrdilo. BBC upozorňuje, že se jí tvrzení o ztrátách v tomto případě nepodařilo ověřit.

Ruský prezident Vladimir Putin ve videu natočeném 9. února a zveřejněném 12. února uvedl, že "ruská námořní pěchota právě teď pracuje, jak má" a že "hrdinně bojují" i příslušníci Tichooceánského loďstva. Podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) tyto útvary chválil záměrně, protože právě 155. námořní pěchotní brigáda při útoku na Vuhledar měla značné ztráty. Slova ruského prezidenta ale také mohou značit, že Moskva chce k útoku na Vuhledar nasadit další síly, dodává ISW.

Záběry zničeného konvoje si jednoznačně vyžádaly velkou kritiku proruských blogerů i vojenských expertů. Někteří z nich operaci u Vuhledaru označili za jednu z největších samostatných porážek ruské armády od začátku invaze a přirovnali ji k neúspěšným pokusům o překročení řeky Severní Doněc v květnu 2022.

Související

Rusko, Kreml

Rusko kvůli ukrajinským útokům zrušilo prestižní festival

V Moskvě byl pouhé čtyři dny před svým plánovaným zahájením zrušen mezinárodní vojensko-hudební festival Spasská věž, který se měl konat na Rudém náměstí. Pořadatelé akce na svém oficiálním účtu na platformě Telegram oznámili, že se událost odkládá na rok 2027 z důvodů, které leží mimo jejich kontrolu. Tento tradiční festival vojenských hudeb se poprvé uskutečnil v roce 2007 na základě rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina a v minulosti byl kvůli epidemiologické situaci zrušen pouze jednou, a to v roce 2020 během pandemie koronaviru.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky

Ministerstvo zdravotnictví společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Asociací děkanů lékařských fakult ČR vyhodnotilo výsledky dlouhodobých programů na podporu vzdělávání lékařů a nelékařských zdravotnických pracovníků. Oba programy podle hodnocení úspěšně plní svůj účel a zapojené školy naplňují stanovené závazky. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sucho, ilustrační fotografie.

První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa

Ve Strakově akademii se v pondělí sešla na prvním zasedání obnovená Národní koalice pro boj se suchem. Jednala o navýšení prostředků na financování opatření proti suchu a o naplňování Koncepce ochrany před následky sucha pro území České republiky na období 2023–2027. Premiér po jednání zdůraznil, že ministerstva společně s Českým hydrometeorologickým ústavem sestaví mapu míst, která jsou suchem zasažena nejvíce. Zároveň byla na pondělí 24. srpna svolána Ústřední komise pro sucho. 

včera

včera

včera

18. srpna 2026 22:03

18. srpna 2026 21:06

Plavání

Vynikající Seemanová s Knedlou. Z vydařeného ME v plavání si oba vezou domů zlato

Úspěšné léto českých sportovců pokračuje. Po tenistce Lindě Noskové (Wimbledon), šermíři Aleanderu Choupenitchovi  a motocyklistovi Filipu Salačovi zažili zlatý úspěch další z nich. Konkrétně jde o plavce Barboru Seemanovou a Miroslava Knedlu, kteří se rozhodně neztratili na své letošní vrcholné akci v podobě mistrovství Evropy v plavání v Paříži. Barbora Seemanová potvrdila dobře načasovanou formu v závodě na 200 metrů volným způsobem, kterou ovládla. Její reprezentační kolega Miroslav Knedla pak triumfoval v závodě na 50 m znakem. Zatímco Seemanová si ve svém finále vylepšila svůj osobní rekord o 74 setin na 1:54,38 sekundy, tak také Knedla vylepšil rekord a to ten český, když zaplaval čas 24,11. Celkově

18. srpna 2026 20:18

Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy

Vláda na pondělním zasedání schválila Dílčí územní rozvojový plán (DÚRP) VRT PRAHA, který vymezuje koridory pro vysokorychlostní trať na území hlavního města. Jde o významný krok v přípravě nové železniční infrastruktury, která má zvýšit kapacitu pražského železničního uzlu a vytvořit podmínky pro budoucí provoz vysokorychlostních vlaků.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy