Rutte jednal s nizozemským králem. Média už řeší termín parlamentních voleb

Končící premiér Mark Rutte a král Vilém Alexandr dnes vedli rozhovor o aktuální politické situaci v Nizozemsku, kde se rozpadla vláda kvůli sporům ohledně azylové politiky. Rutte v pátek uvedl, že panovníkovi nabídne rezignaci celého kabinetu. Nové volby by se mohly konat na podzim.

Rutte se v sobotu setkal s králem Vilémem Alexandrem v Haagu, oba muži diskutovali o vzniku přechodné vlády. "Byla to dobrá diskuze, ale víc neřeknu, protože tyto rozhovory jsou tajné," řekl premiér novinářům podle BBC, když po asi hodině a půl z místa odjížděl. 

Britská stanice také s odkazem na nizozemská média uvedla, že parlamentní volby by se mohly konat v polovině listopadu. 

Rutte, politik Lidové strany pro svobodu a demokracii, je premiérem nepřetržitě od října 2010. Od začátku loňského roku vládla jeho strana s levicovými liberály z D66, Křesťanskou unií a Křesťanskodemokratickou výzvou.

Strany vedly spor ohledně azylové politiky, jejímž cílem bylo omezení počtu žadatelů. Jeden z návrhů by například znemožnil dětem válečných uprchlíků přicestovat do Nizozemska dříve než po dvou letech. NL Times napsaly, že poslední pokus o nalezení shody zkrachoval v pátek, kdy se projednával nejnovější návrh ministra pro migraci Erica van der Burga. 

Nizozemsko se v minulém roce opakovaně potýkalo s přeplněním zařízení určených pro žadatele o azyl, za což si vysloužilo kritiku ze zahraničí. Běženci totiž přežívali ve špatných podmínkách s limitovaným přístupem k lékařské péči, čistým záchodům a sprchám. 

O politickou situaci v Nizozemsku se zajímá také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na twitteru dnes uvedl, že si z Turecka volal s Ruttem a vyjádřil mu podporu v těžké chvíli. "Poděkoval jsem za stanovisko ohledně ruské invaze," sdělil s tím, že oba politici mluvili také o blížícím se summitu NATO v litevském Vilniusu. 

Související

Více souvisejících

Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) Nizozemí Volby v Nizozemí

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izraelci slaví. Zlikvidovali klíčovou postavu Hamásu

Izraelští vojáci v noci na dnešek v Pásmu Gazy zlikvidovali vysoce postaveného představitele palestinského hnutí Hamás, který byl zodpovědný za vývoj a výrobu zbraní. Izraelská armáda to oznámila na sociální síti X. Podle úřadů vedených Hamásem útok zasáhl kliniku, přičemž byli zabiti dva zdravotničtí pracovníci.

před 3 hodinami

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

před 3 hodinami

NATO

Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

Události Petra Nutila: Vládní digitalizace, hysterický komentátor a výhra v Survivoru!

Milí zlatí, je tu další týdenní souhrn mimořádného nářezu událostí z posledního týdne z té naší překrásné hobití roklinky! Dnes máme na programu hustej nářez.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy